Katalánsko je blízko k nové vládě. Předsedou bude separatista

Zpráva dne: Radikální levice CUP přislíbila, že uvolní cestu ke zvolení nového předsedy regionální vlády. Tím se má stát blízký spojenec Carlese Puigdemonta.

V Katalánsku se uvolnila cesta ke zvolení nového předsedy tamní regionální, autonomní vlády. Stalo se tak poté, co katalánská radikální levice oznámila, že nebude blokovat jeho zvolení. Otevřela se tak cesta pro separatistického kandidáta Quima Torru. Torra je blízký spojenec bývalého předsedy regionální vlády Carlese Puigdemonta.

V sobotním hlasování se Torrovi nepodařilo získat většinovou podporu. V neděli ale radikální levicová strana CUP (čes. Jednotná lidová kandidátka) oznámila, že by se zdržela hlasování v dalším kole – strana nebude blokovat zvolení nové vlády a bude aktivní opozicí, znělo v prohlášení.

Zvolení Torry a následné zformování nové vlády by tak ukončilo měsíce trvající krizi v Katalánsku. Pokud by se Katalánsku nepodařilo zformovat vládu, čelilo by možnosti dalších předčasných voleb. V těch posledních, které svolala vláda v Madridu ve snaze ukončit pokusy autonomního regionu Španělska vyhlásit samostatnost, skončily separatistické strany s křehkou většinou.

Bývalý předseda regionální vlády Carles Puigdemont a další politici čelí ve Španělsku vysokým trestům za vzpouru. Puigdemont, který odešel do exilu, je nyní v Berlíně, kde čeká na rozhodnutí německého soudu, zda bude vydán do Španělska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.