Německé odbory: práce nebude méně, bude jiná

Zpráva dne: Německé odbory jednaly o budoucnosti práce, dopadech nových technologiích a rovněž o budoucnosti dělby práce.

Německý odborový svaz DGB pořádá sjezd, v němž delegáti diskutují o podobě budoucí práce. Jejich úkolem je rovněž stanovit kurz odborového svazu pro příští roky.

Na kongresu odborového svazu pohovořil také německá prezident Frank-Walter Steinmeier. Uvedl, že digitalizace s sebou přináší mnoho dobrého, ale lidi znejišťuje. Prý to v čase velkých zlomů pak vede ke stažení se k národnímu a k populismu. Steinmeier se tedy domnívá, že je potřeba dbát na to, aby se strach z budoucnosti nestal demokratickou skepsí. Celá společnost prý musí podle prezidenta převzít zodpovědnost. Technologie asi náš život změní, řekl Steinmeier, ale rámec stanovujeme my. Potřebujeme etiku v digitalizaci.

Jak odbory, tak zaměstnavatelé mají své povinnosti. Odbory proto, protože tradičně chrání ty, kteří jsou sami bez ochrany. Těžce vybojovaná práva pracovníků – spravedlivé mzdy, omezení pracovní doby, spolurozhodování, právo na stávku – ne potřeba jednak obhajovat a jednat přizpůsobit moderní digitální době.

Steinmeier dále apeloval na zaměstnavatele, aby za zaměstnance převzali odpovědnost. Pracovní den se stává modernější a flexibilnější, ale musí zůstat spravedlivý a zdravý. Stále více firem nezajímá přítomnost na pracovišti, ale dostupnost – být stále online. A to znamená stres, což odbory také rozpoznaly.

Německý prezident se zároveň domnívá, že automatizace a digitalizace nepovedou k tomu, že nebude práce. spíše je potřeba se ptát, jak bude vypadat. Německý prezident se obává ještě většího rozdělení společnosti. Vysoce kvalifikovaní a flexibilní zaměstnanci budou stále vydělat více, méně kvalifikovaní a mobilní stále méně.

Následkem bude soudržnost erodovat, starosti lidí vyústí v politický protest. Proto je potřeba proti tomuto zasáhnout, i přiměřenou odměnou pro všechny. Zaměstnanci musejí být připraveni se stále vzdělávat.

Podle prezidenta je zásadní, aby se o budoucnosti dělby práce, kvalifikace a sociálních jistot vážně diskutovalo. Idea nepodmíněného základního příjmu není podle Steinmeier pomoc. Podle něj je to defenzivní model, něco jako kapitulace. Je potřeba obnovit to, že se člověk definuje prací a dále i posílit.

Kongres odborů bude pokračovat, kromě témat jako je digitalizace jde také o dodržování minimální mzdy. Další témata jsou daňová spravedlnost, stejné odměňování muž a žen. Motto tohoto roku zní: solidarita, pestrost, spravedlnost.

Předseda DGB uvedl, že lidé nespravedlnost velmi intenzivně cítí. Počet dlouhodobě nezaměstnaných neklesá, mnoho zaměstnanců je v prekérní situaci. A pak jsou tu firmy, které neplatí žádné daně, nebo směšně nízké daně.

Reiner Hoffmann hovořil tak o oprávněných starostech mnoha zaměstnanců, kteří se obávají sociálního propadu a nedůstojného stáří. Šéf DGB se domnívá, že tarifní smlouvy spolu s dobrou prací a spolurozhodováním znamenají, že lidé nepropadnou populismu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.