Hlavní vyjednavač Íránu: potřebujeme dostatečné záruky

Jaké konkrétní garance požaduje íránská strana od evropských partnerů ohledně jaderné dohody z roku 2017?

Německá ARD přinesla rozhovor s hlavním íránským vyjednavačem Araghchim. Ten říká, že Evropa musí zohlednit zájmy Íránu. A času není nazbyt.

ARD: Jaké garance přesně od Evropy požadujete?

Araghchi: Naše rozhovory s EU začínají v úterý a očekáváme, že od evropských zemí uslyšíme, jak chtějí zajistit naše zájmy v jaderné dohodě. Dohoda má dva pilíře: jednak je to omezení našeho jaderného programu, to druhé je odstranění sankcí proti nám. My nápady na garance máme, ale chceme od Evropy slyšet, co nám vlastně může nabídnout.

ARD: Jaké jsou Vaše požadavky?

Araghchi: Rovnováha jaderné dohody spočívá na těchto dvou pilířích. Když je jeden z nich poškozen, pak už není rovnováha. My se budeme ptát evropských zemí, jak to chtějí udržet. Jaderná dohoda obstojí jen tehdy, když bude zachovávat íránské zájmy. Jinak už Írán nemá důvod dohodu dodržet. Takže naše první otázka je: jak může Evropa krýt naše zájmy? A druhá: jak nám můžete garantovat, že to, co slibujete, také budete realizovat?

Je jasné, že v posledních dvou letech jsme s realizací jaderné dohody dobré zkušenosti neudělali. I tehdy, když USA ještě byly členy jaderné dohody, tak své sliby nedodržely. To vedlo k tomu, že země EU svůj příspěvek k dohodě také nemohly plnit. Teď potřebujeme dost garancí a o nich a jejich formách také budeme hovořit.

ARD: Myslíte, že je Evropa vůbec v situaci, že ty garance, které požadujete, může dodržet?

Araghchi: To je dobrá otázka. A je to i naše otázka. Věříme, že Evropa má vůli dohodu udržet. Ale je také schopná dohodu ochránit? To je otázka, na kterou budeme chtít v rozhovorech dostat odpověď.

Nám stačí, když budou splněny naše zájmy. Pro nás je důležité zrušení sankcí. Jak už jsem řekl, nejdůležitější pilíř jaderné dohody je zrušení sankcí. Tím pro nás vznikají výhody – prodej ropy, bankovní obchod, finance, pojištění, obchod a další témata, která jsou v dohodě uvedená. Když bude toto realizováno, pak v dohodě zůstaneme spolu s účastí Evropy, Číny a Ruska.

ARD: Kolik času stanovil prezident Ruhání pro jednání s Evropou?

Araghchi: Neurčil kolik týdnů. Řekl – několik týdnů. Myslím, že víc jak čtyři týdny to trvat nebude. Také požadujeme svolání společné komise pro jadernou dohodu, v níž budeme hovořit o vystoupení USA z dohody.

ARD: Amerika chce dostat Írán k jednacímu stolu tvrdšími sankcemi. Je zde možnost, že Írán znovu zahájí s USA rozhovory.

Araghchi: Pokud byste vy v Německu podepsali dohodu s USA, a kdyby USA po dvou letech z dohody odešly, tak vy byste znovu zahájili rozhovory? Už není žádná důvěra. Rozhovory jsme vedli s USA, EU, Čínou a Ruskem, ukázali jsme dobrou vůli. Dodrželi jsme naše sliby. A IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) to ve více než deseti zprávách potvrdila.

Jenže USA se toho nedržely a porušily své sliby, a nyní dokonce vystoupily. Dejte nám jediný důvod, proč jednat znovu se zemí, která zničila veškeré základy důvěry! Jedná se s jedním prezidentem, pak přijde další prezident a všechno to anuluje.

Pokud se jaderná dohoda neukáže jako úspěšná, není možnost, abychom vůbec přemýšleli o nových rozhovorech.

ARD: Pokud rozhovory s Evropou nepovedou k řešení a Írán znovu zahájí obohacování uranu, není to pak vyhlášení války?

Araghchi: Proč by měl mírový jaderný program vést k vyhlášení války? Jaderný program Íránu byl vždy mírový a stále je mírový. Kvůli určitým pochybnostem a otázkám jsme přijali určitá časová omezení, abychom vytvořili důvěru. Myslím, že celý svět nyní ví, že jaderný program Íránu je mírový.

Proč? Protože jsme o tom mluvili, a dosáhli jsme dohody a té jsme se drželi. Proto si nemyslím, že by vystoupení Íránu z dohody znamenalo vyhlášení války. Jsou to USA, kdo z dohody odešel a sliby porušil. Pokud jaderná dohoda selže, pak USA nesou plnou odpovědnost.

Lhůta z Teheránu

Írán dal EU lhůtu 60 dnů, aby garantovala realizaci jaderné dohody po vystoupení USA. Ovšem trojice Německo, Francie, Velká Británie chce lhůtu 90 dnů. Toto téma se také bude projednávat při setkání ministrů zahraničí v Bruselu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.