Hledání vlády v Itálii pokračuje v dalším dějství

Romanistika Naděžda Bonaventurová píše o posledním vývoji v Itálii. Jak vzniká koaliční vláda Hnutí Pěti hvězd a Ligy?

V pozdních odpoledních hodinách 14. května facebookové publikum Mattea Salviniho napjatě sledovalo přímý přenos kameramana strany Lega z předsálí sídla italského prezidenta – Quirinálu. Místnost byla plná novinářů a kamer všech italských televizních stanic, které taktéž vysílaly v přímém přenosu, aby nikdo nepřišel o okamžik, kdy Matteo Salvini vyjde ze dveří, střežených dvěma kyrysníky z prezidentské stráže s přilbami s tradičním chocholem.

Trvalo to velmi dlouho, v místnosti byl jen lehký šum, mluvilo se jen velmi tiše a málo, zato na Facebooku pod obrazem protékala rychlá a nepřetržitá řeka komentářů, z nichž nejsilněji zazníval strach voličů, že budou opět zrazeni a důvody, proč volili tak, jak volili, budou zapomenuty v zájmu dalšího politického čachru. Lidé z celého poloostrova, včetně jihu vyzývali Salviniho, aby se nenechal zlákat sliby a trval na uskutečnění volebního programu, v celém rozsahu. Zejména pak, aby trval na zrušení tak zvaného zákona ministryně Fornero, jímž byl odchod do důchodu za vlády PD s okamžitou platností posunut pro všechny na 67 let, zastavení imigrace a prosazení účinné ochrany italské ekonomiky před devastujícími omezeními ze strany EU. Voliči by preferovali předčasné volby a jsou přesvědčeni, že by Lega tyto volby i bez koaličních partnerů vyhrála na celé čáře, protože zřejmě právě kvůli neměnnému a zásadovému chování Salviniho. Ten dbá na to, aby od něho veřejnost slyšela stejné a stejně jasně formulované záměry, jako na začátku volební kampaně, získává stále větší podporu a vítězí v komunálních volbách i tam, kde byly dosud radnice v rukou jiných stran.

Když Salvini konečně vyšel z oněch ostře sledovaných dveří, tvářil se unaveně a vážně a řekl, že bude stručný a konkrétní – k dohodě se zatím nedospělo a obě strany požádaly o další odklad. Pracuje se dnem i nocí na jednotlivých bodech programu, protože Lega požaduje, aby společný program byl jasný do nejmenšího detailu, a aby se pak přesně podle programu pracovalo a aby byl uskutečněn bez úhybných manévrů ve shodě s tím, co chtějí voliči obou subjektů. Ve většině bodů se partneři shodují, ale velmi vzdálená jsou zatím jejich stanoviska v otázce migrace, zákona o legitimní sebeobraně, zkrácení soudních procesů a ochrany italské ekonomiky před omezeními ze strany EU. Salvini požaduje, aby peníze, vyprodukované italskou ekonomikou, neodplývaly do Bruselu, ale byly uvolněny pro investice do infrastruktur zejména ve školství, kde už zase v jedné škole spadl strop (naštěstí když tam nebyly děti), na podporou rodin a vytváření pracovních míst pro mladé Italy, aby zůstali, zakládali rodiny a pracovali v Itálii, do bezpečnosti práce, protože stále roste počet pracovních úrazů, do zrušení asociální důchodové reformy. Myslím, že je ostudou levice, že na uskutečnění takovéhoto programu musí neústupně trvat právě středopravá koalice…

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.