Násilí na Blízkém východě: tenhle horor musí ihned skončit

Aktuálně: Násilí na Blízkém východě, které vyvolalo sporné otevření americké ambasády v Jeruzalémě, budí u řady zemí obavy. Ne všechny se na tom shodnou.

Otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě a s tím spojené excesy vyvolaly silné reakce. Kuvajt požaduje sezení Rady bezpečnosti OSN.

Zatímco v Jeruzalémě bylo slavnostně otevřeno americké velvyslanectví, v pásmu Gazy zemřelo nejméně 52 lidí, krvavý den vyvolal silné reakce, uvádí  ARD Tagesschau.

Kuvajt požaduje sezení Rady bezpečnosti, konkrétní návrhy rezoluce, která by měla situaci uklidnit, ale zatím nejsou k dispozici.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl, že ho vysoký počet mrtvých a zraněných v pásmu Gazy znepokojuje. Někteří ministři zahraniční z EU již uvedli, že přesun americké ambasády nebyl moudrým krokem, že jen přilévá olej do ohně.

Německá vláda reagovala s hlubokou obavou, prý je potřeba dbát, aby nedošlo k ještě horšímu vyostření situace. Izrael má právo se bránit a chránit hraniční plot s pásmem Gazy proti násilnému vniknutí, zároveň musí platit právo na mírový protest v Gaze, které však nesmí být zneužíváno.

Rusko kritizovalo otevření americké ambasády v Jeruzalémě jako nebezpečí pro mír v regionu. Ministr zahraničí Lavrov uvedl, že status Jeruzaléma je centrálním bodem konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Tento spor je možno řešit jen dialogem a ne jednostranně jednou zemí. Rusko je připraveno takový dialog podpořit.

Francie vyzvala Izrael k zdrženlivosti při užívání síly. Ministr zahraničí vyzval aktéry, aby ukázali zodpovědnost a zabránili novému zažehnutí konfliktu na Blízkém východě. Paříž také znovu zkritizovala přeložení americké ambasády, jde o porušení mezinárodního práva, rezolucí Rady bezpečnosti a Valného shromáždění OSN.

Irský ministr zahraničí zase uvedl, že již tak napjatá situace se dále vyostřuje. Nizozemský kolega řekl, že to nepovažuje za chytré řešení. Ovšem ČR, Maďarsko a Rumunsko společné prohlášení k tomuto tématu zablokovaly.

Arabská liga a řada islámských zemí toto Trumpovo rozhodnutí znovu zkritizovala. Krok USA je prý jasným útokem na pocity Arabů a muslimů a vážným porušením pravidel mezinárodního práva, který bude region dále destabilizovat.

Amnesty International k tomu uvedla, že „zažíváme škodlivé porušení mezinárodního práva a lidských práv v Gaze, tento horor musí okamžitě skončit“.

Turecký prezident Erdogan, který je na návštěvě v Londýně, řekl, že USA poškodily svou roli zprostředkovatele konfliktu na Blízkém východě. Erdogan přímo uvedl, že USA se rozhodly být součástí problému, nikoliv součástí řešení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.