Dohoda mezi EU a Tureckem už nefunguje. Rostou imigrační příchody po zemi i po moři

Zpráva dne: Dohoda EU a Turecka zřejmě už nefunguje. Svědčí o tom nárůst příchodů imigrantů přes Turecko, řecké ostrovy nebo po souši.

Evropský komisař Avramopoulos uvedl, že situace ohledně migrace zůstává zranitelná, napsal italský list La Stampa. Došlo i ke střetu právě evropského komisaře a vytvářející se vlády v Itálii, kdy Avramopoulos vyzval Itálii, aby migrační politiku neměnila.

Zdá se také, že dohoda EU s Tureckem již nefunguje, od března 2018 došlo ke zvýšení příchodů z Turecka, ať již přes řecké ostrovy, nebo pozemi. Číslo se navýšilo devětkrát ve srovnání s rokem 2017, což je alarmující, píše dále La Stampa.

Ale není zde jen středozemní cesta, je to také balkánská cesta, která je teoreticky zavřená díky diplomatickému úsilí a ekonomice, tedy spolu s investicemi do kandidátských zemí.Bylo přiznáno, že situace se na balkánské východní cestě stabilizovala, ale v posledních měsících je vidět pohyby přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu. Jsou to signály, které nelze podceňovat a které se budou diskutovat na summitu v Sofii.

V Itálii bylo prozatím zaznamenáno snížení vylodění o 77 %, je to dobrá zpráva pro italské úřady. Jenže to může být bumerang. Pokud země již nebude považována za zemi v situaci naléhavé, pak ztratí evropští partneři zájem.

Avramopoulos trvá na nutnosti reformovat komunitární systém azylu. Obrázek situace je prý takový, že není možno ztrácet čas. Jenže státy se Komisí neřídí. Není ani dotvořen fond pro Afriku, který má investovat do kontinentu tak, aby se zabránilo dalším příchodům. Chybí zatím 1,2 miliardy euro.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.