Trump se stará o to, aby ho nezastínil jeho viceprezident

Prezident Donald Trump se nechce nechat zastínit aktivitami svého viceprezidenta Mika Penceho. Pro viceprezidenta má Trump připravenou druhou kolej.

Po oznámení toho, že viceprezident Mike Pence bude hovořit na sjezdu National Rifle Association, změnil prezident Trump svoje plány a sjezdu se zúčastní. A není to poprvé, kdy Trump mění svoje plány v souvislosti s aktivitami viceprezidenta, píše o vztazích mezi americkým prezidentem a jeho viceprezidentem pro POLITICO Matthew Nussbaum. Podobně tomu bylo s účastí na ekonomickém fóru v Davosu. Dokonce i v daleko menších situacích se Trump snaží Penceho vyřadit na druhou kolej.

Od počátku svého viceprezidentského angažmá je bývalý guvernér státu Indiana ve stínu Trumpa, kterého nikdy veřejně nekritizoval, natož aby projevil nesouhlas s prezidentovými postoji. Naopak, Pence hrál roli loajálního podporovatele, roztleskávače a neustálého obránce prezidenta. Pencův tým se snažil rozptýlit všechny spekulace o tom, že má větší ambice a brousí si zuby na úřad prezidenta. I tak se ale Trump celou dobu snaží o to, aby Pence zůstal v jeho stínu.

Viceprezident Pence vedl v posledních měsících viditelnou kampaň za daňovou reformu, která byla klíčovou agendou prezidenta. Právě tato kampaň, placená z republikánských zdrojů, začala být vnímána jako nástroj pro Penceho prezidentské ambice. První náznaky napětí se objevily nedávno v souvislosti s neúspěšnou kandidaturou Trumpova lékaře Ronnyho Jacksona na post ve vedení Oddělení pro záležitosti veteránů.  Pencova osobní lékařka měla být ve věci zainteresována.  Pencův tým se jí ale hned potom zbavil.

Napětí mezi prezidentem a jeho viceprezidentem není v americké politice nic nového. Příklad vztahů mezi Obamou a Joe Bidenem byl spíše výjimkou než pravidlem.

Pence sehrál jako viceprezident důležitou roli v prosazení daňové reformy Donalda Trumpa, ale také v neúspěchu zrušit Obamacare. Podle pozorovatelů je jasné, že Pence si uvědomuje skutečnost, že jeho vagón je součástí Trumpova vlaku a musí se snažit prosadit Trumpovu agendu co nejúspěšněji. Jen tak se dostane do silné pozice, protože ta je spojená s úspěchem prezidenství.

Na Pence čeká nejspíš další zkouška. Senátor za Arizonu John McCain, který nyní bojuje se smrtelnou rakovinou mozku, si na svém pohřbu chce vyžádat jenom přítomnost viceprezidenta.  Trump totiž senátora urazil, když zpochybnil jeho válečné zkušenosti. A taková situace by asi Trumpa mohla rozčílit, nebo by mohla vést k tomu, že by se postaral o pozdvižení na Twitteru, které by od události odvedlo pozornost.

Trump si prostě, slovy bývalé poradkyně Dicka Cheneyeho Mary Matalinové, nemyslí, že může být někým dalším zastíněn. A má prý pravdu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump & Mike Pence, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51185065

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.