Tusk: s přáteli jako je Trump nepřátele nepotřebujete

Aktuálně: Donald Tusk se vyjádřil velmi kriticky na adresu Spojených států a prezidenta Trumpa. EU prý zjistila, že pomoc najde jen na konci své vlastní ruky.

Předseda Evropské rady varoval před rozmary amerického prezidenta Donalda Trumpa. EU se totiž chystá reagovat na to, že USA odešly z jaderné dohody s Íránem, je zde také hrozba cel na ocel.

Když se tak podíváme na poslední rozhodnutí Trumpa, uvedl Tusk v Sofii, tak si pomyslím, že s takovými přáteli není potřeba nepřátel.

Jeho komentáře předcházela večeři 28 zástupců EU, kde se bude hovořit o tom, jak reagovat na Trumpovo výhrůžku, že uvalí sankce na ty evropské firmy, které budou dál obchodovat s Íránem. Tusk řekl, že se bude snažit najít cestu, jak chránit evropské firmy před americkými kroky.

Evropská komise dostane zelenou, že je připravena jednat, když budou ovlivněny evropské zájmy. Znovu se objevuje také hrozba cel na ocel a hliník, takže bezesporu znovu zazní požadavek na trvalou výjimku ze cel a hovory o liberalizaci obchodu mezi EU a USA.

Tusk uvedl, že „se budou držet svých zbraní.“ Je absurdní si myslet, dodal, že by EU mohla být hrozbou pro USA.

Tusk navíc sdělil, že by EU měla být vděčná za „náladovou asertivitu americké administrativy.“ Díky Trumpovi, řekl Tusk, jsme se zbavili všech iluzí. Už jsme zjistili, že když je potřeba pomocná ruka, tak ji najdeme na konci naší paže. Musíme být připraveni jednat samostatně, řekl Tusk.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.