Italské „populistické“ strany říkají, že je trhy vydírají

Aktuálně: Lídři dvou populistických politických stran v Itálii jednají o vládě a stěžují si přitom na tlak finančních trhů…

Výprodej aktiv poté, co Liga a Pět hvězd oznámily návrat „před Maastricht“.

Lídři dvou „populistických“ stran se obuli do globálních finančních trhů, píší FT, které obvinily z toho, že se snaží je „vydírat“ tím, že prodávají italská aktivita, zatímco se Liga a Pět hvězd snaží vytvořit novou vládu.

Prodej aktiv vedl k tomu, že se navýšily výnosy z desetiletých dluhopisů a byl reakcí na to, že strany vyzvaly k návratu „před Maastricht“, což naznačuje, že chtějí opustit fiskální pravidla.

Pět hvězd, anti-establishmentové hnutí, během voleb mírnilo rétoriku, ale vyjednávání ukazuje, že přebírá názory svého koaličního partnera (Ligy) ohledně návratu před striktní rozpočtovou disciplínu.

Matteo Salvini uvedl, že „se nás snaží vydírat obvyklým způsobem, rostoucími spready, padajícími akciovými trhy a evropskými výhrůžkami.“ Je vidět, že eurokraté se bojí, dodal di Maio, ale uvedl, „že on se jich nebojí“.

Takovéto pohrdání vůči finančním trhům nebylo v Itálii obvyklé, ale připomíná krizi eurozóny, kdy evropští lídři tlačili na odstranění tehdejšího premiéra Berlusconiho.

Salvini řekl, že přichází čas, kdy bude více práce, méně ilegálů, více bezpečnosti a méně daní. Italové na prvním místě napsal na svůj Facebook.

Liga a Pět hvězd se blíží k vládě po pouhém týdnu velmi vážných jednání. Populistická koalice byla vnímána jako nejvíce hrozivý scénáře pro lídry eurozóny, které děsí sliby z kampaně ohledně snížení daní, navýšení výdajů a změny strukturálních reforem v ekonomice, která má vysoký dluh a nízkou produktivitu.

Trhy byly doposud dosti klidné, protože doufaly, že radikální politiky nebudou aplikovat. Ale nyní se strach znásobil, protože Huffington Post Italy ukázal návrhy koaliční smlouvy – v němž jsou například návrhy na odchod z eura, nebo požadavky, aby ECB zrušila 250 mld. eur dluhu Itálie.

Prozatím obě dvě strany tvrdí, že chtějí změnit evropskou ekonomickou politiku renegociací smluv předtím, než se pustí do radikálních kroků.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.