USA a EU ve sporu kvůli sankcím proti Íránu

Aktuálně: Jablkem sváru mezi USA a EU ohledně nových amerických sankcí proti Íránu se stává mezinárodní platební systém SWIFT.

Jde o platby přes SWIFT, informovaly britské noviny Financial Times.

USA a EU směřují k otevřené konfrontaci. Jde samozřejmě o Írán a jeho vazby na globální finanční systém. USA ukázaly jasně, že chtějí přerušit vazby mezi íránskými bankami a teheránskou centrální bankou a zahraničními finančními institucemi. A může dojít i na síť SWIFT, která sídlí v Belgii. Tento systém umožňuje přeshraničí platby, a mohl by tak odříznout íránský bankovní systém.

SWIFT v minulém roce poslal více než 7 miliard zpráv. Poté, co byla uzavřena jaderná dohoda s Íránem, tak SWIFT znovu vazby s Íránem otevřel. Je otázka, zda bude EU s USA spolupracovat na tom, aby tyto vazby byly znovu přerušeny. SWIFT se může ocitnout uprostřed transatlantického sporu ohledně sankcí. Je to velká konfrontace mezi oběma stranami. SWIFT totiž tvrdí, že bude dělat jen to, co dostane jako instrukce z Bruselu a není vidno, že by EU chtěla v tomto ustoupit Trumpově administrativě.

Bojovat proti Američanům se SWIFTem za zády je mocná, i když hodně riskantní varianta pro Evropu. SWIFT řekl, že nemá žádné instrukce, ani žádnou změnu legislativy v EU, chce zůstat globálním a neutrálním poskytovatelem služeb pro finanční průmysl. SWIFT po celém světě spojuje více než 11 000 bank. Je možné, že evropští členové dohody se budou snažit dosáhnout výjimky právě pro své instituce a platební systémy, což by právě zahrnovalo také SWIFT.

Jenže Američané také uvažují tímto směrem a mohou například zvažovat zaměření na celý SWIFT, resp. je předsednictvo. To by ovšem nebyl „dobrý nápad“, protože je to 25 členů z řady západních bank. Ale je jasné, že Američané „po SWIFTu“ půjdou.

USA chtějí dát najevo svůj záměr si sankce vynutit a zabránit Evropě, aby dělala ústupky. Ale je otázka, co bude se SWIFTem, protože legálně patří pod Brusel, ale Amerika má zase v této situace velkou ekonomickou sílu, píší FT.

Vše ukazuje na to, že americké sankce budou znovu uvaleny po 180 dnech, tj. na začátku listopadu. Je možné, že se bude mířit i na mezinárodní firmy jako Euroclear či Clearstream, které vlastní Deutsche Börse.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.