Velvyslanec USA zrušil svoje vystoupení v Rusku. Kvůli účasti Vekselberga, který je na sankčním seznamu

Zpráva dne: Velvyslanec USA v Rusku odvolal svojí aktivní účast na Petrohradském ekonomickém fóru. Důvod: na stejném panelu mluvit sankční „oligarcha“ Vekselberg.

Americký velvyslanec v Moskvě už nefiguruje mezi řečníky na Petrohradském ekonomickém fóru. Důvodem je, že miliardář Viktor Vekselberg, který se octl na americkém sankčním seznamu, se účastní stejného panelu. Velvyslanec Jon Huntsman sdělil, že na fóru nebude hovořit, ale bude se zúčastnit řady schůzek, které by měly podle jeho slov otevřít cestu dopředu. Podle velvyslance je „Dialog cestou k pokroku.“

Velvyslanec Huntsman, kterého jmenoval do úřadu prezident Trump minulý rok, měl otevírat diskuzní panel, kterého se zúčastní také Vekselberg. Ještě před týdnem na programu figuroval. Nyní už velvyslancovo jméno zmizelo.

Trumpova administrativa vysílá vůči Rusku smíšené signály. Podpořila účast amerického byznysu na fóru, i když před tím zavedla proti Rusku doposud nejtvrdší sankce.

Velvyslanec USA se situaci kolem svojí účasti na fóru snažil vysvětlit dokonce ve videu. V něm řekl, že se události zúčastní, protože věří v nutnost dialogu, a ne v izolaci, která země dále rozděluje. Podle velvyslanectví se Huntsman fóra účastní v rámci rutinních povinností ambasadora v Rusku a nebude mít řečnickou roli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.