Setkání Putina s Asadem: nové šance na ukončení války

Aktuálně: Ruský prezident přijal v Soči syrského prezidenta Asada. Oba politivi vyzvali k zahájení politického procesu, který by ukončil válku v Sýrii.

Krátce před setkáním s Angelou Merkelovou se Vladimir Putin setkal s Bašárem Asadem. Hovořil s ním o nových šancích na ukončení války.

Putin a Asad vyzvali k zahájení politického procesu řešení syrského konfliktu. Putin se setkal s Asadem krátce před plánovaným setkáním s německou kancléřkou Merkelovou.

Putin uvedl, že dobytí území Asadovou armádou je bojem proti terorismu a také řekl, že byly učiněny důležité kroky, aby se znovu prosadila státní moc. Což otevírá nové šance na ukončení války. Zahraniční jednotky by měly Sýrii opustit, zdůraznil.

Podle údajů Kremlu se Asad vyjádřil pro ústavní konvent, aby byly vypracovány změny syrské ústavy.

Merkelová se sešla s v pátek Putinem, a téma Sýrie mělo rovněž být v agendě.

Ovšem ministryně obrany Německa von der Leyen uvedla, že „trvalá budoucnost s řezníkem Asadem, který má na svých rukou krev, nemůže existovat.“ Také si nemyslí, že Rusko bude Asada trvale podporovat. Ale aby se Sýrie nepropadla do chaosu jako třeba Libye, pak musejí být přechodně udrženy současné správní struktury.

Od roku 2011 v občanské válce dle údajů OSN zahynulo více než 400 000 lidí. Miliony jsou uprchlíky uvnitř země, nebo odešly do zahraničí. Rusko je spolu s Iránem ochráncem vojenské moci Asada a svým zásahem zabránilo jeho pádu.

Ilustrační obrázek: Autor: Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/57487)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.