Trump vyhrožuje Kimovi převratem jako v Libyi

Aktuálně: Kolem summitu mezi USA a Severní Koreou panují pochybnosti. Trump nyní Kimovi pohrozil libyjským scénářem.

Před plánovaným setkáním mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem se objevují neshody. Americký prezident na jedné straně slibuje Severní Koreji hospodářský růst, na druhé ale nezakrytě Kimovi vyhrožuje.

Setkání už vypadalo jasně – 12. června v Singapuru. Kim uvedl, že se „cítí zahnaný do kouta“, protože USA požadují jednostranně, aby se Severní Korea vzdala svých jaderných zbraní. A za těchto podmíek nemá Severní Korea zájem na rozhovorech.

Severokorejský zástupce ministra zahraničí kritizoval obzvláště vyjádření Johna Boltona. Ten uvedl, že Severní Korea by měla provést plnou, doložitelnou a nezvratnou demontáž programu jaderných zbraní.

Tohoto požadavku se Trump drží a dodává, že když bude Kim souhlasit s jaderným odzbrojením, pak obdrží od USA „velmi silné záruky“ a zároveň může doufat v prosperující Severní Koreu. A to očividně s Kimem.

S odvoláním na to, jak dopadl Kaddáfí, Trump ale také uvedl, že „kdyby nedošlo k dosažení dohody, pak toto by byl model.“ Proto je smysluplné, aby Kim přistoupil na dohodu s USA.

Trump také hovořil  s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, kde uvedl, že při setkání s Kimem nebude diskutovat o počtu amerických vojáků umístěných v Jižní Koreji.

Severní Korea navíc zrušila setkání vysokých zástupců vlád obou zemí. Důvodem byly vojenské manévry Jižní Koreje a USA, které budou trvat až do 25. května. Vojenské cvičení, které bude trvat dva týdny, pod názvem „Max Thunder“ simuluje útok na Sever a je „záměrnou provokací.“

Americký prezident podezřívá Čínu, že stojí za aktuálními pochybnostmi Severní Koreje, zda se summitu skutečně zúčastnit. Trump uvedl, že může být, že čínský prezident Si ovlivňuje severokorejského Kima. Peking ovšem Kima veřejně vyzval, aby se summitu držel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.