Vládní dohoda v Itálii: Liga a Pět hvězd se shodly

Aktuálně: V Itálii se obě populistické strany dohodly předběžně na vládě, která děsí EU. Pokud dohoda projde stranickým hlasováním a strany se shodnou na premiérovi, potom bude mít Itálie novou vládu.

Dohoda mezi Hnutím pěti hvězd a pravicovou Ligou znamená, že ve třetí největší ekonomice eurozóny povede cesta k fiskální expanzi, agresivnímu snižování migrace a posunu k Rusku v zahraniční politice, píší Financial Times.

Vypadá to na rovnou daň (ale o dvou sazbách), 780 eurech měsíčně pro chudé rodiny a zrušení penzijní reformy, která byla schválena za dluhové krize. A také stažení EU ze sankcí proti Rusku. Obě dvě strany chtějí rychlou deportaci asi 500 000 migrantů a sice přes „dočasná zařízení.“

Poté, co program vyšel najevo, italské dluhopisy se dostaly na nejnižší úroveň od října. Vládní smlouva nese podtitul: smlouva pro vládu změny. Zatím tam nenajdeme vytvoření cesty pro odchod zemí z eurozóny a také zde již nejsou požadavky, aby ECB zrušila 250 mld. eur italského dluhu. To se objevilo v předchozích verzích dokumentu. Rovněž pojem z návrhu o návratu ke stavu před Maastrichtem byl zmírněn, protože byl interpretován jako problém pro fiskální pravidla EU, která Maastrichtská smlouva uvalila. Naopak se říká, že je zde snaha vrátit se ke kořenům EU, a sice ke skutečnému záměru míru, bratrství, kooperace a solidarity. Je nutné změnit strukturu evropského ekonomického vládnutí, založeného na dominanci trhu, spíše než na širší sociální a ekonomické dimenzi, píše se.

Luigi di Maio, lídr Hnutí pěti hvězd, požádal členy strany o podporu v online hlasování. Di Maio uvedl, že vládní smlouva zavazuje dvě politické síly, které jsou a budou alternativami, aby respektovaly to, co občanům slíbily.

A dodal, že pokud členové Hnutí pěti hvězd usoudí, že toto je správná cesta, navzdory tomu, co píší italské a zahraniční noviny, navzdory některým byrokratům z Bruselu, navzdory rostoucím výnosům z dluhopisů, pak to podepíšu, řekl di Maio, a zahájí se vláda změny.

Velkou překážkou ovšem zůstává to, že se jak Matteo Salvini, tak di Maio musejí shodnout na premiérovi. Pak mohou vládu představit prezidentovi republiky Sergiu Mattarellovi.

Pět hvězd a Liga ve volbách uspěly, ale vážně začaly jednat teprve před týden, když prezident začal hovořit o úřednické vládě. Jejich spojenectví bylo vnímáno jako nejvíce destabilizující pro EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.