Jednání o NAFTA se vleče

Zpráva dne: Nové vyjednání dohody o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem zatím nepřineslo konkrétní výsledky. Blíží se přitom americké volby do Kongresu a také prezidentské volby v Mexiku.

Velká témata nevyřešena. Blíží se americké volby do Kongresu a mexické volby prezidenta. O vývoji ohledně změny dohody NAFTA napsaly britské noviny Financial Times.

Trumpovy snahy dojednat novou podobu dohody o Severoamerické zóně volného obchodu se povlečou i do dalšího roku. A to v situaci, kdy se v Mexiku 1. července konají volby a levicový kandidát Obrador v průzkumech vede.

Jednání byla zahájena v srpnu minulého roku a Trump tlačil na rychlou dohodu s Kanadou a Mexikem a jinak hrozil, že se USA z dohody stáhnou. Trump už předtím označil dohodu za „katastrofu.“

Jenže Robert Lighthizer, zástupce USA pro obchod, musel přiznat, že země „nejsou blízko dohodě.“ Na klíčových tématech jsou značné rozpory.

USA se například snaží zpřísnit pravidla na obsah produktu u automobil a také pravidla na mzdy tak, aby povzbudily repatriaci továren z Mexika do USA. Jenže jak Kanada, tak Mexiko to odmítají a  spolu s tím i další „jedy“, které si americká administrativa připravila. Například doložku, že dohoda vyprší za určité období, nebo bude renegociována každých pět let, pokud nesplní určité specifické cíle ke snížení deficitu.

Důležitá témata jako ochrana duševního vlastnictví, či politicky citlivé téma zemědělských produktů, například mléčných, se ještě nevyřešila. Zatím bylo uzavřeno jen 9 kapitol z celkových 32.

Mexický ministr ekonomiky jasně uvedl, že renegociovaná NAFTA, která by měla vést ke ztrátě existujících pracovních míst v Mexiku, je neakceptovatelná.

Jak Kanada, tak Mexiko tvrdí, že stále chtějí dosáhnout dohody s USA. Dokonce i po mexických volbách je prý možnost vyjednávat, protože nová vláda se ujme úřadu až v prosinci a Obrador současná jednání podporuje. Obrador ovšem uvedl, že i když dohodu chce, nelze pospíchat s podpisem něčeho, co by Mexiko mohlo poškodit, mexická vláda je podle něj slabá, a to zahraniční moci mohou zneužít.

Lighthizer také získal podporu pro některé NAFTA návrhy od demokratů i od odborů, které jsou běžně k obchodním dohodám dosti skeptičtí.

Lighthizer uvedl, že chce dohodu, která by měla jasnou podporu jak republikánů, tak demokratů. Diskuse jsou někdy napjaté, protože Kanada i Mexiko tvrdí, že USA se je snaží dotlačit do špatné dohody.

Mexičané jsou znechuceni především požadavky u aut a také tvrdí, že vyjednavač Lighthizer je v pozici, kdy chce „všechno.“ Z Mexika už zaznívá, že je potřeba flexibilita, jinak raději žádnou dohodu nepodepisovat.

Dlouhé vyjednávání o NAFTA vytváří v Mexiku nejistotu. Trumpovy opakované výhrůžky na stažení se z NAFTA ale ztratily na síle, protože republikáni jsou silně proti. Proti jsou i podnikatelé a také zemědělci.

Trump tedy stále může iniciovat stažení, ale podkládá se to za méně pravděpodobné právě kvůli velké domácí opozici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.