Katalánsko: Torra provokuje s výběrem ministrů

Aktuálně: Nový katalánský předseda vlády provokuje Madrid. Do své vlády povolal totiž obviněné politiky či ty, kteří se nacházejí v zahraničí.

Katalánský předseda vlády Torra povolal řadu separatistických ministrů do své vlády. Někteří přitom sedí ve vyšetřovací vazbě, nebo jsou v zahraničí. Tím vyprovokoval centrální vládu v Madridu.

Nový katalánský předseda vlády Quim Torra sestavil vládu a podepsal dekret k jejímu vytvoření. Dva z členů jsou ve vazbě, další dva v belgickém exilu.

Advokáti zatčeného Jordi Turulla a Josepa Rulla požadují jejich dočasné propuštění, aby mohli nastoupit do úřadu. Další dva, Toni Comin a Lluis Puig utekli spolu s Puigdemontem do Belgie.

Centrální vláda v Madridu ovšem může regionální vládu v Barceloně zablokovat. Je to centrální vláda, která zveřejněním regionální vlády říká, že se může ujmout práce. Zveřejněním nového kabinetu by totiž okamžitě byla zrušena nucená správa, která v Katalánsku panuje od října.

Ti, kteří se zasazovali za nezávislost, připomíná Tagesschau, jsou buď ve vězení, nebo v exilu. Madrid je obviňuje ze vzpoury a chce je postavit před soud.

Torra složil přísahu minulý týden, v katalánském parlamentu byl zvolen těsnou většinou. Tím bylo ukončené půlroční období, kdy v Katalánsku neměli vlastní vládu. Torra je přesvědčeným zastáncem nezávislosti stejně jako v Berlíně se nacházející Puigdemont.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.