Nezdařená kampaň proti EU vedla v Česku k nárůstu podpory členství, Bloomberg

V Česku posílila veřejná podpora členství v Evropské unii a to ve spojení s neúspěšnou euroskeptickou kampaní, která se v zemi vede.

Euroskeptická kampaň v České republice se zvrtla a vedla k posílení české podpory členství v EU, napsal v neděli článek agentury Bloomberg, který se věnoval českému vztahu k EU.

Kampaň, která se v české politice snažila o vyvolání něčeho podobného jako byl Brexit, se nepovedla. Naopak počet Čechů, kteří vidí členství v EU jako dobrou věc, se zvedl – z 35 % na 51 %. Čísla zveřejnil bratislavský think tank Globsec s odvoláním na výzkumy veřejného mínění. Naproti tomu ale podpora EU poklesla v Maďarsku a v Polsku. Vlády obou zemí se dostaly do sporů s Evropskou komisí, která tvrdí, že oslabují společné standardy. Nová čísla podpory v Česku přicházejí po prezidentských a parlamentních volbách, kdy anti-establishmentové strany vedly kampaň proti EU.

Po těchto rozdělujících volbách ale česká podpora členství v EU stoupla. Podle zprávy Globsecu je příčinou to, že došlo k mobilizaci doposud mlčících nebo pasivních skupin voličů. V centru diskuze o možném odchodu z Evropské unie je v Česku, píše dále Bloomberg, šéf strany SPD Tomio Okamura. V Japonsku narozený, bývalý vlastník cestovky, napsal článek, kde volal po tom, aby Češi obtěžovali muslimy a také se kontroverzně vyjadřoval o osudech Romů za druhé světové války. Prezident Miloš Zeman je Okamurovým spojencem a podpořil referendum o členství EU, i když by sám volil pro členství.

V Polsku podpora členství v EU propadla. V roce 2017 se jednalo o 78 % a letos podle Globsecu jen o 62 % lidí. V Maďarsku podpora mírně oslabila z 61 % na nynějších 58 %. Na Slovensku o jedno procento narostla, na nynějších 53 %.

Článek dále píše, že tyto země přes deset let získávaly z EU výhody díky rozvojové pomoci EU, nyní se ale dostávají do sporů se západními členy ohledně imigrace a opouštění demokratických standardů, jako jsou nezávislost soudů, médií a občanské společnosti. Evropská unie dokonce začala Polsko vyšetřovat ve vztahu k dodržování právního státu. Evropský parlament má v druhé půlce tohoto roku hlasovat o tom, zda neuvalí na Maďarsko sankce z podobných důvodů.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.