Rozpočet EU: jsou čísla v pořádku?

Nový rozpočet Evropské unie budí pochybnosti ohledně přesnosti a pravdivosti čísel, se kterými pracuje. Mohlo by to znamenat větší škrty, než se oficiálně přiznávají.

Rakouský Kurier informuje o tom, že experti z Evropského parlamentu se obávají, že škrty v rozpočtu budou větší a dodatečné výdaje menší, než ukazují aktuální výpočty.

Již týdny popisuje Evropská komise plánované škrty pro zemědělce a strukturálně slabé regiony jako umírněné a přiměřené. Ale experti na rozpočet z Evropského parlamentu se pustili do počítání a mají jiné závěry.

Podezřívají totiž komisaře Oettingera, že tím, jak propaguje svůj dlouhodobý rozpočet EU, pracuje se zavádějícími čísly. Podle informací DPA bylo zjištěno, že zemědělci a strukturálně slabé regiony se musejí obávat mnohem silnější škrtů, než jak Komise oficiálně tvrdí. A plánované programy na výzkum a pro mládež budou naopak menší, než se tvrdí.

Odborníci vycházejí z toho, že přímé platby zemědělcům neklesnou o 4 %, ale o 10 % a prostředky pro strukturálně slabé regiony ne o 7 %, ale o 10 %. Pro podporu výzkumu naopak Komise ohlásila o 50 % peněz víc, ale experti parlamentu vidí nárůst jen o 13 %. Stejně tak zdvojnásobení prostředků pro program Erasmus bude v reálu odpovídat zvýšení o 77 %.

Aby se dala prezentovat politicky příznivá čísla, pak Komise prostě, nepočítala s čísly očištěnými o inflaci, jako bývá jindy zvykem. A také je zde podezření, že čísla plánovaná pro období 2021-2027 jsou srovnávána s jedním rokem – 2020.

Mluvčí Komise uvedl, že „za čísly si Komise stojí“. Výpočetní metoda Komise je prý spravedlivá a přiměřená. Zároveň ale přiznal, že to nemusí znamenat, že čísla z Evropského parlamentu jsou chybná.

Nejde prý nakonec o to, o kolik se krátí prostředky v oblasti zemědělství, ale o to, zda se šetří zodpovědně. A škrtům se kvůli vystoupení Velké Británie jako čistého plátce nedá vyhnout.

Komise se zase domnívá, že za čísly z Evropského parlamentu je záměr poslanců vybojovat si víc peněz pro budoucí rozpočet. Například sociální demokraté považují výši rozpočtu za nedostatečnou a francouzští poslanci už požadují, aby se zemědělské podpory žádné škrty netýkaly.

Návrh budoucího evropského finančního rámce byl představen Oettingerem a předsedou Komise Junckerem. Předpokládá, že pro období 2021-2027 budou využity prostředky ve výši 1 279 mld. euro.

O návrhu nyní diskutují zástupci zemí EU, kteří musejí nakonec s návrhem souhlasit jednomyslně. Vyjednávání mezi zeměmi může trvat řadu měsíců, možná i déle. A také Evropský parlament musí nakonec souhlasit.

A právě z Evropského parlamentu zaznívá hlas, že se s Oettingerovými čísly nepracuje. Už před dvěma týdny tak vyšla žádost o dodatečné informace.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.