USA se dohodly s Čínou?

Podařilo se USA a Číně naleznout dohodu v obchodních sporech? Zdá se, že ne. Poslední kroky spíš jen směřují k zmírnění napětí mezi oběma zeměmi.

Obchodní spor USA s Čínou se zdá být vyřešen. Je to vítězství Trumpa, který hrozil vysokými cly? Ale ne, píše německý Spiegel. Zdánlivá shoda má spíš symbolický charakter.

Dohoda, které bylo dosaženo mezi Čínou a USA, se ukázala být určitým opatřením ke zmírnění napětí. Veřejné prohlášení totiž nic konkrétního neobsahuje. Bílý dům už toto společné prohlášení oslavuje, jako kdyby se jednalo o politické vítězství Donalda Trumpa. To by ale mohla být předčasná představa.

Především se sděluje, že se bude vyjednávat dál.

Místo masivního vyhrožování najdeme na americké straně diplomatické vysvětlení záměru dojít k řešení.  Obě strany si tak zachovaly tvář, aniž by zatím musely dokázat konkrétní výsledky vyjednávání.

Trump hrozil vysokými cly, pokud by Čína nebyla ochotná přispět ke snížení deficitu obchodní bilance. Do roku 2020 by měl deficit klesnout o 200 mld. dolarů. Jako první krok bylo požadováno snížení cel na konkrétně vyjmenované americké zemědělské produkty.

Ale společné prohlášení žádná konkrétní čísla nenabízí, jen naznačuje opatření. Formuluje cíle, v jakých oblastech by bylo záhodno najít efektivní opatření k podstatnému snížení obchodního deficitu, který by vedl k podpoře růstu a zaměstnanosti v USA a také k uspokojení rostoucí spotřební poptávky čínského lidu.

Shoda je formulována takto:

Zvýšení amerických exportů v oblasti potravin a energie. Američané vyšlou vyjednavače do Číny, aby vypracovali detaily.

Rozšíření obchodu se spotřebním zboží a službami. Panuje shoda na vytvoření rámcových podmínek, aby se v těchto oblastech obchod zintenzivnil.

Posílení ochrany autorských práv. Čína doplní své zákony a regulaci, včetně patentového práva.

Obě dvě strany, tvrdí se dále v prohlášení, vítají investice v obou směrech. Budou usilovat o spravedlivé „hřiště“ pro ekonomickou konkurenci.

Z dokumentu je patrný diplomatický signál, který spor umírňuje. V případě eskalace by nebylo možné vyloučit obchodní válku mezi oběma zeměmi.

Eskalace se pro tuto chvíli zdá být odvrácena. Aktuální vyjednávání jsou prý ukončena shodou, z níž budou profitovat obě dvě strany, zaznělo z čínské zpravodajské agentury.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.