Washington vidí společné zájmy s EU v případě jaderné dohody s Íránem

Reuters. Spojené státy sdílejí s Evropskou unii společné zájmy ve vztahu k jadernému programu Íránu, rozvoje raketového programu i íránské roli v regionálních konfliktech. Tento vzkaz zazněl z Washingtonu v neděli. Podle ministerstva zahraničí USA jsou tyto zájmy základem pro další společnou práci.

Írán oznámil, že se zúčastní schůzky, na které bude jednat s představiteli Německa, Británie, Francie, Číny a Ruska o osudu jaderné dohody z roku 2015.  Tohoto jednání ve Vídni se USA nezúčastní.

Podle německých novin Welt am Sonntag, které citovaly diplomata EU, se bude jednat o nové dohodě, která by stála na základech té staré z roku 2015, ale doplnila by se o námitky USA ve snaze je uklidnit.

Washington dal v neděli najevo, že doufá, že se Evropská unie zaměří na hlavní problémy, které tu jsou – což jsou podle něj „celá řada íránského negativního chování ve vztahu k jadernému programu, rozvoji raket, terorismu, regionálních konfliktů a další problémy.“

Íránská strana ale odmítla, že by se jednalo o nové dohodě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.