Čína neočekávaně snížila cla na automobily

Aktuálně: Je to nečekané, ale Čína se rozhodla zrušit omezení zahraniční konkurence v automobilovém sektoru. Snížila cla o 15 %.

Neočekávané vítězství, tak popisuje čínské snížení cel na osobní auta o 15 % server Zerohedge, dál se tím otevírá trh, na který cílí USA. Snížení cel následuje jen krátce poté, co se Čína rozhodla uvolnit omezení pro zahraniční konkurenci v automobilovém sektoru.

Trumpova administrativa to jistě prodá jako své vítězství, ale nikdo neočekává, že by to Čína udělala jen jako gesto dobré vůle – na oplátku očekává, že USA udělají ústupky ohledně čínské telekomunikační firmy ZTE. Zde totiž panuje spor, do jaké míry se jedná o bezpečnostní otázky a do jaké míry o otázku obchodu.

Bloomberg uvádí, že dovozní clo na autodíly klesne z 25 % na 6 %, ale jde o to, že snížení je to do značné míry jen symbolické, protože ovlivní pouze asi 4,2 % prodeje aut. Tedy prozatím. V minulém roce se v Číně prodalo asi 29 milionů aut.

Čínský prezident Si oznámil, že Čína začne v příštích měsících zavádět liberalizaci trhu v sektoru automobilů. Čína naznačila i určité další ústupky týkající se vyšetřování podezření z dumpingu.

Američtí i evropští výrobci aut byli čínským rozhodnutím potěšeni. Krok přivítal také Elon Musk, který se domnívá, že by to mohlo prospět jeho firmě Tesla, která se na americkém trhu dostává do bodu nasycení.

Trump navíc tweetoval, že potenciální dohoda povede k tomu, že Čína nakoupí vše od „našich skvělých amerických farmářů“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.