Guvernér Bank of England: Brexit už snížil HDP Spojeného království o 40 mld. liber

Aktuálně: Britská centrální banka zveřejnila nová čísla. Ta ukazují na to, že britská ekonomika je na tom hůř, než předpokládaly prognózy před hlasováním o Brexitu.

Guvernér Mark Carney tvrdí, že britská ekonomika je na tom hůř, než naznačovaly předpovědi před referendem, na vině je prý rozhodnutí odejít z EU.

Mark Carney zopakoval názor Bank of England, že hlasování pro Brexit již snížilo výkon britské ekonomiky o dvě procenta, což je asi 40 mld. liber.

Mark Carney dále uvedl, že britská ekonomika je na tom hůř, než se očekávalo před referendem.

Uvedl, že při pohledu na ekonomiku je jasné, že ekonomika je více než jedno procento pod tím, kde se nacházela, a to navzdory velkému stimulu Bank of England a fiskálnímu uvolnění vlády a globálních a evropských ekonomik, které jsou silnější, než byly.

Guvernér již v lednu v Davosu uvedl, že náklady Brexitu budou směřovat ke dvěma procentům HDP ke konci roku 2018.

Jeden z labouristických poslanců, Wes Streeting, uvedl, že guvernér Bank of England je přesvědčen, že hlasování pro odchod způsobilo, že jsme chudší a jsme na tom hůř. A vládní jednání o Brexitu hrozí, že situace bude ještě horší i pro příští generace. Proto je prý potřeba, aby lidé hlasovali o finální Brexitové dohodě.

Carney také varoval, že Velká Británie nutně potřebuje přechodné období pro jednotný trh a celní unii po březnu 2019. Očekává podstatné „přizpůsobení“ reálné ekonomiky, pokud by se dohoda o implementaci z nějakého důvodu nerealizovala.

Růst HDP za první kvartál klesl na 0,1 %, nejslabší výsledek za posledních pět let. Také růst produktivity se snížil o 0,5 %, ale i guvernér se domnívá, že tento pokles byl dočasného charakteru, z velké části způsobený letošními záplavami sněhu.

Banka odhaduje míru růstu 0,3 %, ve druhém čtvrtletí 0,4 %.

Ilustrační obrázek: Autor – Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35480029

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.