Kanada stále méně uděluje status uprchlíka

Aktuálně: Kanada uděluje status uprchlíka mnohem méně. Reaguje tak na nával žádostí lidí, kteří přícházejí z USA. Zdá se, že tamní vláda přitvrdí.

Kanada odmítá stále více žádostí o status uprchlíka od žadatelů, kteří nelegálně přejdou hranici, napsala agentura Reuters. Vláda premiéra Trudeaua se snaží blokovat a vracet zpět tisíce lidí.

Vlna nelegálních přechodů hranic začala v lednu 2017 a přes léto se ještě zvýšila hlavně díky haitským imigrantům, kterým ve Spojených státech hrozila ztráta dočasného právního statutu. Snažili se dostat do Kanady v očekávání, že tam najdou bezpečné útočiště. O totéž se pokusilo i tisíce Nigerijců.

Od té doby, co se úřadu ujal prezident Trump, překročilo kvůli jeho restriktivní politice a protiimigrantské rétorice hranici mezi USA a Kanadou 27 000 žadatelů o azyl.

Tento příliv zahltil kanadský systém, který lidem usilujícím o status uprchlíka pomáhá. Agentury měly problém zvládnout rostoucí poptávku po bydlení a sociálních službách.

Americko-kanadská dohoda o hranici umožňuje imigrantům, kteří překročí hranici do Kanady nelegálně, mimo oficiální přechody, aby požádali o status uprchlíka.

Trudeauova vláda nyní hledá cesty, jak tuto dohodu změnit, příval imigrantů zastavit a snadněji vracet zpět tisíce těch, kteří již hranici nelegálně přešli. Posílá své zástupce do USA, aby Haiťany, občany Salvadoru a dalších zemí od nelegálního přechodu do Kanady odradili.

Kanada také vyslala svého ministra pro imigraci do Nigérie a požádala nigerijskou vládu, aby své občany od nelegálního přechodu kanadské hranice odrazovala. Po Spojených státech žádá, aby neudělovaly víza lidem, kteří by pak mohli jít do Kanady.

Statistika ukazuje, že počty těch, kteří usilují o status uprchlíka, se snižují především u dvou skupin, a to u Haiťanů a Nigerijců.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.