Americké sankce na Nord Stream II jsou pravděpodobné

Aktuálně: Evropu čeká další problém. USA pravděpodobně zavede sankce na projekt Severní proud 2, který má dovážet plyn z Ruska do Německa. Je to další zátež pro transatlantické vztahy.

Německo se musí připravit na americké sankce na plynovod Nord Stream 2 (Severní proud 2), což znamená další eskalaci ekonomického konfliktu s Evropou, říká to Peter Beyer, německý koordinátor pro transatlantické vztahy.

Beyer má údajně informace od úředníků Trumpovy administrativy, kteří uvedli, že sankce na plynovod jsou pravděpodobné.

Je to ovšem další zátěž pro transatlantický vztah. Rostoucí konflikt mezi USA a Německem ohledně Nord Stream 2, který by dále posílil export ruského plynu do Evropy, je dalším ohniskem sporu, včetně obchodních otázek, výdajů na zbrojení a íránské dohody. Merkelová a Putin diskutovali o Nord Stream 2 při návštěvě Merkelové v Soči.

Německo ponouká Rusko k tomu, aby zajistilo, že Nord Stream 2 nepovede ke znemožnění tranzitu plynu přes Ukrajinu. Právě její bezpečnost je klíčový faktor americké kritiky plynovodu.

Merkelová uvedla, že Německo se dívá na Nord Stream 2 jako na průmyslový projekt, ale má také jiné implikace. Takže je potřeba probrat, jaké záruky mohou být Ukrajině dodány.

Putin na to reagoval tím, že tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat, dokud bude ekonomicky životaschopný.

Americké zesilují nepřátelství vůči Nord Stream 2. Sankce by ohrozily řadu evropských firem, které jsou do projektu zapojeny – Royal Dutch Shell, Uniper, Engie a další, kteří jsou partneři Gazpromu.

Beyer uvedl, že administrativa USA uvažuje, že USA už nyní může sankcionovat Nord Stream, a to díky legislativě, která již minulý rok prošla  a která míří na ruské energetické projekty.

Německý ministr ekonomiky Altmaier uvedl, že Evropa snad bude definovat své zájmy a bude za své ekonomické zájmy, včetně Nord Stream 2, bojovat.

Beyer ovšem prezentoval pochmurný obrázek vztahů s USA, napětí s Trumpovou administrativou roste.

Vše se to nyní časově sešlo, takže je to velká zátěž pro transatlantické vztahy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.