Rezoluce Evropského parlamentu: poslanci požadují summit s Trumpem

Zpráva dne: Evropský parlament je nervózní ohledně situace ve vztazích mezi USA a EU a navrhuje jako řešení summit s Donaldem Trumpem.

V Evropském parlamentu rostou obavy, že americký prezident nechá své evropské partnery ve štychu, píše článek ARD Tagesschau. Proto poslanci EP nyní navrhují evropsko-americký summit.

Západ, to byla zkratka pro Evropu a USA. Ale existuje vůbec ještě tento Západ za prezidentství Donalda Trumpa?

Seznam sporných témat neustále narůstá, od klimatické dohody po íránskou jadernou dohodu a cla na ocel. I Evropský parlament si tak dělá starosti ohledně stavu transatlantických vazeb.

V návrhu se uvádí, že politika America First znamená, že zájmy EU, ale i USA jsou ohroženy.

Poslanec Elmar Brok za  německou CDU říká, že Amerika je stále důležitý partner, ale s klesajícím významem. Je to proto, že ve věcných otázkách se EU a USA rozcházejí a strategické koncepty se rozbíjejí. Poslanec dokonce hovoří o „rozkladu západního tábora.“

Parlament proto vidí potřebu akutně jednat.

Summit musí být dobře připravený, aby bylo jasné, že USA se to vyplatí – EU je největší obchodní velmoc světa, máme stejný HDP jako USA, zaznívá z Evropského parlamentu.

Navíc se navrhuje také Transatlantická politická rada, která by měla zajistit pravidelnou výměnu informací mezi Federicou Morheriniovou, zodpovědnou za zahraniční politiku EU, a mezi Mikem Pompeem, ministrem zahraničí USA.

Dokument Evropského parlamentu ale také vyzývá k posílení obranné unie a k dodržení íránské dohody: což znamená, že EU by se měla stát samostatnější a „dospělejší.“

Prý je těžké odvyknout si starým vzorcům, tj. spoléhat na poskytování bezpečnosti Američany. A navíc to vše se objevuje v době velké nejistoty, s Brexitem a s populistickými proudy v členských zemích.

Brok se domnívá, že EU musí být silná a stát se silnou. I proto, že velmoci jako Rusko a Čína jsou partneři v dodržování iránské dohody. I když, jak se také tvrdí v dokumentu, obě tyto země jinak provádějí politické a ekonomické strategie, které protiřečí evropským hodnotám.

Takže hledání spolehlivého spojence začíná být pro Evropu těžké. Nakonec je tu zase ta formulace, že je potřeba pečovat o vztahy mezi EU a USA. Těžko zakrýt, že Evropané jsou stále závislí na vojenské ochraně USA. Nervozita z toho, že by Trump tuto ochranu ukončil, je velká, píše dále ARD Tagesschau. Ale i tak se vyzývá k novému evropskému sebevědomí.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.