Odpalovači bomb z Říma

Jak uvítal zprávu o nové italské vládě německý list Spiegel? Mluví se o „odpalovačích bomb“ a „přatelích Putina“…

Německý list Spiegel vyjadřuje obavy z nové italské vlády. Píše o tom, že premiér si poněkud vylepšil životopis, předpokládaný ministr vnitra pózuje v tričku s Putinem a očekávaný ministr financí láteří kvůli „smyčce“ Evropa. V Itálii se něco děje.

Marine Le Penová se raduje. Tweetuje, že „naši spojenci se dostávají k moci a otevírají neuvěřitelné perspektivy.“

Také Putin má důvod k radosti, píše Spiegel. Protože nová italská vláda v programu chce „okamžité zrušení sankcí proti Rusku a rehabilitaci strategického partnera, který nepředstavuje vojenskou hrozbu, ale potenciálního partnera pro NATO a EU.“

Obě dvě strany, láteří dále Spiegel, jsou euroskeptické a přátelské vůči Rusku. Zakladatel Pěti hvězd Beppe Grillo má dobré kontakty směrem na východ.

Matteo Salvini, zřejmě budoucí ministr vnitra, se vidí jako opravdový Putinův přítel. Gratuloval Putinovi ke znovuzvolení s přáním „hodně zdaru.“ Salvini také o Putinovi řekl, že je jedním z nejlepších politických lídrů naší doby.

Salvini ovšem nezpochybňuje členství Itálie v NATO, píše Spiegel. Protože na druhé straně Atlantiku je přítel, který také tak rád tweetuje jako Salvini. Pěkné, když má člověk takové přátele, ironicky píše Spiegel.

K přátelům ovšem EU jako instituce nepatří. Salvini na stránce své strany Liga napsal, že „chce vést vládu, které začne říkat NE evropským šílenostem.“ Napsal také: otroci Evropy. Díky, ne!

I Pět hvězd, protestní hnutí, které se stalo nejsilnější stranou, se staví proti diktátu Bruselu a chtějí nové vyjednání smluv EU. Vybrali si pro to kandidáta Paolo Savonu, kterému je 81 let. To je muž, který již roky hovoří o tom, že je potřeba z krku Itálie sundat smyčku EU, která ji kvůli směrnicím a euru škrtí. Jeho krédo je pryč z eura a když to nepůjde, pryč z EU.

Premiérem se stal Giuseppe Conte, dříve neznámý profesor soukromého práva. Teď už ho Italové znají, ale vládnout nebude, tvrdí Spiegel. Protože moc spojuje Salvini z Liga a di Maio z Pěti hvězd. Ti vytvořili takové politbyro, v rámci něhož se mají řešit názorové rozpory obou stran. Conte se tady může hodit, protože je prý rozený mediátor.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.