Poslední vývoj situace v Itálii: jak vzniká nová vláda personálně?

Naděžda Bonaventurová píše o posledních událostech v kádrové politice při formování nové vlády v Itálii.

Poté, co prezident včera potvrdil, že podpoří vytvoření vlády M5 hvězd a středopravé koalice, zůstalo sporné jmenování premiéra a silnou nelibost prezidenta a „eurofilních“ kruhů, zejména PD, vyvolalo navržení profesora Paola Savony na ministerstvo ekonomiky. Tento renomovaný ekonom považuje euro za klec, v jejímž prostoru italská ekonomika nemůže žít přirozeným rytmem, strádá a je vysávána silnou německou ekonomikou. Z jeho myšlenek vychází dle všeho ekonomická koncepce strany Lega a konkrétní opatření, která mají těžce nemocnou Itálii uzdravit ekonomicky i pokud jde o atmosféru mezi lidmi. Zatím nevím, jestli byla tato záležitost vyřešena. Premiérem byl právě jmenován jiný profesor, čtyřiapadesátiletý advokát Giuseppe Conte, za Movimento 5 stelle.

Když Salvini dnes k večeru vyšel po jednání s prezidentem a oznámil tuto zprávu, měl zklamaný a unavený hlas, všimli si toho i mnozí jiní lidé, kteří jej poslouchali a psali okamžité komentáře. Z komentářů byly znát obavy, mnozí voliči Salviniho stále ještě Hnutí pěti hvězd nedůvěřují a urazili se i partneři ve středopravé koalici, Giorgia Meloni a nezničitelný Silvio Berlusconi, kteří zřejmě oba doufali, že křeslo premiéra bude přiděleno jim. Berlusconi již o víkendu bez ohledu na své partnery na celé kolo prohlašoval, že pokud dostane úkol sestavit vládu, okamžitě ji sestaví. Tohle samozřejmě může vládu ohrozit při hlasování o důvěře a myslím, že to může být důvod onoho ustaraného výrazu Salviniho. Berlusconi je všechno jiné než spolehlivý partner, o tom jsem se již zmínila posledně.

Voliči Salviniho velmi lpějí na tom, aby ministerstvo ekonomiky dostal Paolo Savona a požadují, aby se Salvini stal ministrem vnitra.

Ve svém pravidelném proslovu k lidem, vždy ze střech Říma, se Salvini svěřil, že na něho zběsile útočí naprosto všechny italské televize i noviny, o zahraničí nemluvě, a slíbil opět Italům, že vydrží a znovu je ujistil, že se na něho mohou spolehnout.

Takže nezbývá, než popřát tandemu Di Maio a Salvini „in bocca al lupo“, tedy zlomte vaz.

V doslovném překladu „vlkovi do tlamy“, myslím, že si čtenář lehce odvodí, kdo je v tomto případě onen vlk.  Zůstává však nejen lingvistickou otázkou, zda vlk do tlamy od nové vlády skutečně dostane, nebo naopak nová vláda skončí v jeho tlamě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.