Merkelová v Číně chce lepší přístup na trh

Aktuálně: Německá kancléřka se setkala na jednání s čínským premiérem. Německo chce lepší přístup na čínský trh, ale čínské investice jsou vítány.

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala s čínským premiérem. Požaduje lepší přístup na trh pro německé firmy. Ale rozhodně jí nevadí, když bude Čína v Německu více investovat.

Merkelová se zasazuje o lepší podmínky pro německé firmy. Ale jak Německo, tak Čína se přihlásily k volnému globálnímu obchodu a mezinárodnímu přístupu k řešení krizí.

Merkelová požaduje, aby německé firmy v Číně měly stejné podmínky přístupu na trh, jako mají čínské na trhu německém. Německá vláda je ráda, že Čína bude v Německu investovat. Přeje si také pokrok ve vyjednávání ohledně dohody o ochraně investic mezi EU a Čínou. Což by mohl být základ pro budoucí dohodu o volném obchodu.

Merkelovou v Číně doprovázela obchodní delegací, která se účastní německo-čínského hospodářského výboru. Německé firmy si stěžují na zhoršení podmínek v Číně a již se necítí být tak vítanými. Stěžují si na tržní překážky, vynucený transfer technologií a také chybějící ochranu duševního vlastnictví.

Co se týká problémů v ekonomice a v oblasti lidských práv uvedla kancléřka, že byl nalezen formát mezi Berlínem a Pekingem, v němž je možné hovořit i o těžkých tématech.

Merkelová také uvedla, že si přeje s Pekingem dohodu v oblasti spolupráce v automobilovém sektoru především u téma autonomních aut.

Merkelová se také setká s čínským prezidentem a navštíví také Šenzen, který patří k vrcholům čínském inovace.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.