Proč chce Rusko novou vojenskou základnu v Kyrgyzstánu?

Islámský terorismus, nebo konkurence se Spojenými státy? Co hraje hlavní roli v plánech Moskvy otevřít už druhou vojenskou základnu ve středoasijském Kyrgyzstánu?

V Kyrgyzstánu může být otevřena druhá ruská vojenská základna. Proč vlastně? O ruských plánech rozšířit vojenskou přítomnost Ruska ve střední Asii píše list Rosbalt.

Otázkou je, zda je hlavním důvodem problém terorismu, nebo jde o to, že se kazašská Astana a uzbecký Taškent příliš rychle sbližují s USA, píše článek.

Ministr obrany Sergej Šojgu v dubnu hovořil o tom, že Rusko zvýší svojí vojenskou připravenost v oblasti střední Asie, aby tak čelilo hrozbě ze severních provincii Afghánistánu, odkud do středné Asie a ke spojencům Ruska v rámci Organizace kolektivní bezpečnosti pronikají militanti.  Za nedlouho potom se kyrgyzský prezident Žeenkov vyjádřil v tom smyslu, že by nebyl proti otevření druhé vojenské základny Ruska v zemi.

Důvod, který prezident Kyrgyzstánu uvedl, byl především boj proti extrémismu, terorismu a obchodu s drogami. V daný moment v Kyrgyzstánu sídlí v městě Kant základna Dohody o kolektivní bezpečnosti, která je fakticky základnou Ruska.

Otázka druhé základny Ruska se zvažoval už před několika lety. Tehdy ale buď Rusku nevychovalo místo základny, které Biškek nabízel, nebo otázka nebyla tak akutní. K čemu došlo teď?

Na prvním místě patří kyrgyzská armáda k těm nejslabším na světě a současná letecká základna Ruska není dostačující. Další základna Ruska na jihu země by posílila bezpečnost a pomohla zlepšit profesionalitu kyrgyzské armády.

Další skutečností je, že z celé oblasti střední Asie probíhalo v uplynulých letech verbování bojovníků pro Islámský stát. Po jeho likvidaci se jich část vrátila domů, kde mohou šířit terorismus. V současnosti není jasné číslo bojovníků na hranicích Afghánistánu, ale odhady se značně liší – od 5000 až po 10 tisíc. Kromě toho ale v oblasti působí další teroristické skupiny domácího původu.

Na druhou stranu ale Kyrgyzstán nesousedí s Afghánistánem. Ten sousedí s Tádžikistánem, a to v šíří 1300 km. Nicméně právě taky je umístěn jeden z největších ruských objektů vojenského charakteru s celkem 7,5 tisíci vojáků, včetně významných zbraňových systému, jako jsou Iskander-M a Uragan.

Někteří experti jsou přesvědčení o tom, že umístění nové základny v Kyrgyzstánu je v zájmu země právě kvůli hrozbám z Afghánistánu, kde ve dvou provinciích země převzal moc Talibán. Jiní odborníci se rozcházejí s tímto názorem – stačilo by jenom přenést stávající ruskou základnu v Kantu na jih země, tvrdí. Další základna by pak nebyla nutná.

Je zde i další problém. Rozhovory o druhé vojenské základně se objevily v době, kdy Kazachstán otevřel svoje přístavy Aktau a Kuryk dopravním vojenským lodím USA do Afghánistánu. Kazachstán si tak snaží vydělat a rozvíjet svoje logisticko-transportní možnosti, což je důvodem pro spokojenost i pro další země, mezi jiným pro Uzbekistán, Ázerbájdžán a Gruzii.

Pro Rusko a pro Írán je zde ale ještě další aspekt – nyní se jedná jen o vojenský tranzit, ale zítra se může jednat o otevření vojenských základen USA v oblasti Kaspického moře, nebo o posílení vlivu USA ve střední Asii. Tohle vše se děje po návštěvě kazašského prezidenta v USA a hned za návštěvou uzbeckého prezidenta tamtéž. Velvyslanectví Kazachstánu v Rusku popřelo jako „fake“ zprávy o otevření vojenských základen USA v zemi.

Rusko tak čelí situaci, kdy je v Bílém domě Donald Trump a USA by se mohly snažit o posílení vlivu ve střední Asii, dále je zde zájem Číny v tomto regionu a nakonec zde jsou také teroristické organizace – všichni aktéři mají zájem o region střední Asie.

Ovšem dá se jen těžko věřit tomu, že by prezident Nazarbajev dal Američanům povolení k novým vojenským základnám, což by bylo  vnímáno jako přímý útok na Rusko, Írán a také Čínu. Vedlo by to k značným geopolitickým potížím Kazachstánu.

O čistých úmyslech ostatně nedávno kazašský prezident Nazarbajev Moskvu ujišťoval. Jenže otázka stojí tak, zda Moskva takovým ujištěním věří? Asi dost těžko. To bude také důvodem, proč Rusko zvyšuje svojí vojenskou přítomnost v tomto regionu, včetně zmíněné nové základny v Kyrgyzstánu. Pravda, bude to stát velké peníze, ale ty se v Rusku na obranu a bezpečnost vždycky najdou. Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.