Vyjednávání o Brexitu: co se Severním Irskem?

Aktuálně: Severní Irsko a jeho postavení po Brexitu představuje stále velký problém pro Brusel i Londýn. Poslední návrh EU odmítla.

Evropská unie odmítla návrh Theresy Mayová ohledně Severního Irska, píše The Independent. 

Evropská komise uvedla, že plán Mayové je neakceptovatelný a že porušuje předchozí závazky britských vyjednavačů.

Brusel odmítl nový návrh Mayové krátce poté, co se snažila premiérka uklidnit zastánce Brexitu ve své vládě.

Premiérka se snaží najít řešení tak, aby se vyhnula tzv. tvrdé hranici se Severním Irskem. Návrh spočíval v tom, že Británie by byla sladěna s jednotným trhem a celní unií, když se podaří dojednat něco jiného, ale toto „sladění“ by bylo časově omezeno.

Tento krok Mayové byl motivován tím, aby zpacifikovala zastánce Brexitu jako je Boris Johnson, kteří se obávají, že toto uspořádání by mohly být „zadní vrátka“ jakými by Británie byla spojena s EU nadále – přes celní unii a jednotný trh.

Jenže žádný jiný plán ohledně Severního Irska není v dohledu a Mayové kabinet je v pasti ohledně toho, jak by měla vypadat budoucnost Británie a jejího vztahu k EU.

Mayové se snaží vytvořit dojem, že půjde o „časově omezený plán“, zatímco zástupci Bruselu říkají, že nemůže být časově omezený, dokud se nenajde nějaká jiná alternativa pro Severní Irsko a jeho hranici.

Mayová je permanentně pod tlakem zastánců Brexitu. Johnson naznačoval „zradu“ a znovu se odkazoval na specifickou dohodu Británie s EU.

Johnson také znovu zopakoval, že Británie musí odejít z celní unie a jednotného trhu, musí mít hranice bez problémů, musí odmítnout vměšování Evropského soudního dvora a kontrolovat imigraci a také si musí sama stanovovat své obchodní dohody.

Dohoda o Severním Irsku byla dojednána v prosinci. Říká se v ní, že v případě, že nebudou „dohodnutá řešení“ ohledně hranice Severního Irska, pak bude Spojené království plně v souladu s těmi pravidly vnitřního trhu a celní unie, které nyní či v budoucnu podpoří kooperaci mezi Severem a Jihem, tedy celkovou ekonomiku ostrova a ochrání dohodu z roku 1998 (Good Friday Agreement, pozn. redakce).

Jenže od té doby je patrné, že Velká Británie a EU interpretují dohodu různě. Londýn interpretuje „soulad“ platící pro celé Spojené království, zatímco Brusel jen pro Severní Irsko. (Navíc není jasné, co vlastně „alignment“ znamená, co vše bude pod „soulad“ patřit, pozn. redakce).

Tato odlišnost intepretace existuje proto, protože Velká Británie chce zabránit celním kontrolám na irských přístavech a mezi Velkou Británií a Severním Irskem. Je zde severoirská DUP, na kterou musí vláda Mayové spoléhat, která hrozí, že bude blokovat cokoliv, co bude mít v sobě překážky mezi Severním Irskem a Velkou Británií. Mayová navíc řekla, že „žádný britský premiér“ by s něčím takovým nemohl souhlasit.

Brusel se na druhou stranu obává, že Velká Británie získá přístup na jednotný trh, aniž by se zavázala ke čtyřem svobodám, což by znamenalo, že se jedná o preferenční dohodu.

Takže rozhovory mezi oběma stranami znovu začaly, na agendě je Severní Irsko a budoucí podoba vztahů. Očividně ovšem vyjednávání jsou nejtěžší mezi Mayovou a jejím vlastním kabinetem. Proto je také pokrok zatím tak malý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.