Iráčtí voliči oslabili Trumpovu íránskou strategii

Výsledky voleb v Iráku jsou v přímém rozporu s americkou strategii zadržování Íránu v regionu Blízkého regionu.

Irácké volby vyhrál al Sadr a na druhém místě pak al-Amírí. Oba dva jsou antiameričtí, píše M. K. Bhadrakumar, bývalý indický diplomat, pro noviny Asia Times.

Je to ironie, píše Bhadrakumar, že v 12. května, což byla deadline pro Trumpovo rozhodnutí ohledně íránské dohody, se také konaly irácké parlamentní volby.

Zdá se, že si tohoto symbolismu nikdo nevšiml. Ovšem výsledek iráckých voleb je zásadní překážka pro Trumpovu agendu – pro omezení přítomnosti Íránu na severu Blízkého východu – tedy Irák, Sýrie, Libanon.

Ze všech tří je to zřejmě Irák, který je pro boj mezi Íránem a USA zásadní. Přítomnost Íránu a jeho schopnost ovlivňovat politiku šíitského oblouku bude kriticky závislá na tom, jak si povede v Bagdádu. A sázky nikdy nebyly větší, varuje Bhadrakumar.

Je to tak, irácké volební výsledky jsou jasným úderem proti Trumpově strategii zadržování Íránu. Washington sázel na premiéra al Abádího, ale ten skončil až třetí. Získal 42 míst z celkově 329.

A co je ještě horší, tak dva silně protiameričtí kandidáti obsadili první a druhé místo, tedy al Sadr a al Amírí.

Koalice se bude tvořit dlouho, myslí si Bhadrakumar, ale je jasné, že bude dosti protiamerická a je zde slušná pravděpodobnost, že by mohla ze země dostat americké jednotky v počtu asi 100 000.

Amiri vede mocné milice spojené s Íránem, Sadrův vzestupů je pro Američany opravdu zlá zpráva. Protože jeho armáda na rukou krev stovek Američanů a Britů.

Brookings Institution, think tank z Washingtonu, k tomu říká, že vítězství Sadra obrátilo americkou politiku v Iráku vzhůru nohama, Washington bude mít velkou politickou krizi v zemi, do níž investoval tolik… krve. Vzestup šíitských milicí je důkazem americké politiky, ony se staví proti Američanům a nyní v Iráku dominují. Koneckonců i v Sýrii bojovaly proti americkým jednotkám. Tyto skupiny byly zásadní pro Asadův režim a také pro zvýšení vlivu Iránu v regionu.

Teherán bude hrát klíčovou roli ve vytvoření nové vlády v Iráku. Dříve se Irán a USA mlčky dohodly na kompromisních kandidátech, píše Bhadrakumar. Jako byl třeba al Malíkí. Ale prostor pro takovéto přizpůsobení dnes neexistuje.

Západní analytici rádi říkají, že Sadr je nacionalista a tím ho staví proti Íránu. Ale to je jen zbožné přání, píše bývalý indický diplomat. Sadr je vrtošivá osoba a spíše se kloní k „rudému šiítismu“ co se irácké politické ekonomie týká. Jeho spojenci jsou komunisté a sekularisté.

Sadr se setkal s Amirím a uvedl, že „proces vytváření vlád bude být národní rozhodnutí a je důležité, aby zahrnoval všechny vítězné bloky.“

Hodně se analyzovala Sadrova návštěva v Saúdské Arábii a setkání s korunním princem, ale ve skutečnosti lepšící se vztahy mezi Irákem a zeměmi Perského zálivu, nejsou zrovna hluboké.

Naopak, Íránci a Sadrova rodina, to je jiná. Sadr přeci žil v iránském exilu mnoho let. A zdá se, že Irán se bude snažit včlenit dvě hlavní irácké kurdské strany, KDP a PUK, které se cítí být USA poškozeny.

Teherán si může i dovolit vytvořit další vládu vedenou Abádím, který byl pro Irán i tak. Od té doby, co se v roce 2003 v Iráku změnil režim, Teherán neustále kultivuje různá politická spojenectví s iráckými skupinami – napříč náboženstvím, etnicitou i politikou.

Je absurdní fantazírovat o tom, že Bagdád se dostane z oběžné dráhy Íránu, uvádí Bhadrakumar.

Hlavní je, že nová koalice v Bagdádu, na níž bude mít Írán značný vliv, může stanovit časový plán pro odchod amerických jednotek. Trumpova administrativa se musí na takovou možnost připravit, protože Teherán velmi dobře ví, že americká vojenská přítomnost v Iráku je existenční hrozba pro „změnu režimu.“ Je jasné, že Teherán půjde proti tomu, kromě možná toho, že by útočil přímo na americké jednotky, aby americký vliv v Iráku umenšil.

Jenže, Pentagon potřebuje „botu v Iráku“, je zásadní pro vedení operací v severovýchodní Sýrii, vzhledem k tomu jak nespolehlivá je kooperace s Tureckem. Takže v těchto podmínkách, říká Bhadrakumar, těžko vidět, jak Trump bude uskutečňovat svůj sen vyklidit Íránce z Iráku nebo Sýrie.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.