S trpělivostí u konce: německý ministr zahraničí v USA

Co prozradila cesta nového ministra zahraničí Německa v USA? Především konec německé trpělivosti.

Návštěva ukazuje, jak rozvrácený je vztah s Trumpem, píše německý list Focus o cestě ministra Maase do USA.

Daleko od kompromisu, tak zní hlavní výsledek cesty německého ministra zahraničí Heiko Maase v USA. Setkal se jak s ministrem Pompeem, tak s Trumpovým poradcem Boltonem. Hlavním tématem byla íránská jaderná dohoda.

Německo, Velká Británie a Francie se chtějí dohody držet, i proto aby na autokratický režim měly určitý vliv. Podporu to má i u Ruska a Číny. Takže se těžké rozhovory mezi Maasem a Pompeem daly očekávat. Ale přesto, píše Focus, návštěva ukázala, jak je vztah k transatlantickému partnerovi rozbitý. Protože spor o jadernou dohodu je jen špička ledovce.

Maas vydal na své cestě jasné poselství. Evropané už se nenechají od Trumpa tlačit ke zdi. Německo se ukazuje nepoddajným, píše Focus.

Odpor zabalil Maas do diplomatických slovíček. Řekl, že si Německo dělá starost ohledně transatlantického vztahu. Co se íránské dohody týká, pak Pompeovi velmi jasně vyjádřil vůli německé vlády. Pozorovatelé usuzují, že to, jak Trump zachází se spojenci rozvrací jednotu Západu.

Aktuální vývoj tento dojem potvrzuje. Trump kráčí sám. Jak jeho vystoupení z klimatické dohody, tak hrozící cla pro země EU velmi silně zatěžují vztahy. Konfrontační kurz začal Trump hned na začátku svého úřadu, když prohlásil NATO za „zastaralé.“ A jeho námitka je stále stejná: členové plat příliš málo. A stále chce, aby se členové NATO zavázaly k cíli dvou procent HDP výdajů na obranu a dodržovaly ho. Především kritizuje Německo.

Nyní se ovšem zdá, píše Focus, že trpělivost Německa je u konce. Především s ohledem na íránskou dohodu konstatoval Maas: navrhujeme dvě zcela rozdílné cesty. To jsou v diplomacii neobvykle jasná slova.

Zároveň mohou být znamením toho, že Trumpova „America First“ může Evropu spojit.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.