Itálie: Prezident proti Lize a Pěti hvězdám. Prezident proti demokracii

Ilona Švihlíková píše o tom, proč je důležité sledovat vývoj v Itálii, kde došlo k dalšímu důležitému zvratu v procesu formování vlády, se kterou mají mnozí problém.

Situace v Itálii se dramaticky mění (Tento komentář je psán v půl desáté večer v neděli 27. května).

Přestože už to vypadalo na vládu anti-establishmentových stran, tedy Ligy a Pěti hvězd, které se dokonce dokázaly dohodnout na premiérovi – na právníku Giuseppe Contemu se spíše zprostředkovací funkcí, podle všeho do procesu „hodil vidle“ současný prezident Sergio Mattarella.

Zatímco výsledek březnových voleb byl „trhy“ přijímán klidně, s výjimkou několika komentářů Wolfganga Münchau na Financial Times, nyní se situace změnila. Do funkce ministra financí totiž Matteo Salvini a Luigi di Maio navrhli Paola Savonu. Ten je vůči euru kritický – což věru není moc těžké, pokud máte základní znalosti makroekonomie. Návrh programu nové vlády a tvrdá vyjádření Savony, že Německo utahuje kolem Itálie smyčku, vedly už ovšem k reakcím. Jednak se projevil záplavou hysterických článků v německém tisku, které vesměs tvrdí, že Italové „si neudělali domácí úkoly“ a kdyby byli více jako Němci, žádné problémy by neměli. Jednak i v nárůstu spreadů na italské dluhopisy, na což už si trpce stěžoval Salvini, aby pak ve video zprávě svým příznivcům dal najevo, že se nebojí nikoho a ničeho. Bloomberg si pospíšil s článkem, v němž přímo Itálii vyhrožuje „mezinárodním dohledem.“ A proč? Protože Italové „volili blbě.“

Thomas Fazi, známý italský komentátor, to vystihl přesně: L’ultimo velo di finzione democratica dell’euro è caduto – neboli Poslední závoj fikce o tom, že euro je spojeno s demokracií, padl.

Mimochodem, vzpomínáte na Varufakisovo jednání s věřiteli? Tehdy jim řekl, že by podle nich bylo zřejmě nejlepší vůbec žádné volby nepořádat? Odpovědí mu bylo jen mlčení…

Vidle ovšem nakonec nehodily finanční trhy, mimo jiné proto, že Itálie má refinancováno na delší dobu dopředu. Hodil je do procesu  zformování z voleb vzešlé vlády probruselský prezident země Mattarella.

Salvini už před dvěma dny psal, že je „molto arrabbiato“ (zuří). Nyní jsou ve hře znovu předčasné volby. Jeden pohled na italský tisk (Corriere, La Stampa) a vidíte, že Mattarellu chválí – vůbec ne překvapivě – Partito democratico, neboli italská sociální demokracie. Ano, ta strana, která ze 40 % v minulých volbách spadla na 19 %.

Těžko nyní cokoliv odhadovat, ale takové chování v Itálii, která má jen tak mimochodem nejskeptičtější vztah k euru ze všech zemí eurozóny, podle mého spíš Ligu a Pět hvězd posílí, pokud se tedy volby budou konat. Mattarella není žádný neomezený vládce, ale je zřejmé, že na něj byl vyvíjen mezinárodní tlak.

Lídr strany Liga Matteo Salvini se vyjádřil jasně: Itálie není svobodná země. Salvini se svou rázností také uvedl, že očividně se nemůže jmenovat ministr, který by nebyl sympatický Berlínu. Podle Salviniho je to známka toho, že je to správný výběr, že by Savona hájil právě italské občany.

Di Maio, možný koaliční partner z Pěti hvězd, uvedl téměř totéž: v Itálii je velký problém, a tím je demokracie. Itálie není suverénní. Je vidět, že chtějí zabránit vládě změny. Mám velký vztek, tolik di Maio.

Ostře zareagovalo celé hnutí Pět hvězd – hovoří o impeachmentu prezidenta, který podle nich odmítáním návrhu ministra financí překročil jasně svůj mandát. Kromě Pěti hvězd o impeachmentu prezidenta (s odvoláním na článek 90 ústavy) hovoří také Fratelli d´Italia, kteří byli součástí pravicové koalice (spolu se Salvinim a Berlusconim).

V Itálii to vře a toto všechno je možná jen začátek. Sledujme pozorně, co se bude dít. Jak řekl bývalý řecký ministr financí Jannis Varufakis, Itálie je moc velká, než aby se nechala šikanovat…

Ilustrační obrázek: Autor –  Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69398170

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.