Macron a Putin: společně znepokojeni Trumpovými činy

Reuters. Prezidenti Putin a Macron našli společnou řeč. Oba dva znepokojuje Trump – kvůli Íránu, klimatické změně i mezinárodnímu obchodu.

Francie sice kritizuje Kreml kvůli Krymu a kvůli údajnému vměšování do francouzských voleb. Ale tyto rozdíly na Petrohradském ekonomickém fóru nebyly patrné, píše Reuters.

Putin uvedl, že stažení USA z dohody je poškozující a kontraproduktivní. Navíc také vystoupil proti tomu, že USA aplikuje své zákony mimo své hranice a trestá zahraniční firmy. Putin uvedl, že „je to nepřijatelné a musí to přestat“.

Macron sice uvedl, že má s Trumpem „silný vztah“, ale přiznal „témata, u kterých jsou rozdíly“. Kromě Íránské dohody tam patří také přesun americké ambasády do Jeruzaléma.

V sekci otázek a odpovědí seděli oba dva státníci vedle sebe, přičemž Macron hovořil o Putinovi jako o „drahém Vladimírovi“.

Macron také opakovaně hovořil o nutnosti vytvořit „evropskou finanční suverenitu“, což vyjadřuje současnou nadměrnou závislost evropských ekonomik na americkém finančním systému. Macron do Petrohradu dorazil s velkou delegaci zástupců francouzského byznysu, kteří chtějí obchodovat a podnikat navzdory sankcím.

Putin také obvinil USA z toho, že podkopávají globální pravidla obchodu užíváním sankcí jako zbraně a tím podporují protekcionismus.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.