Rakouský kancléř Kurz před předsednictvím Rakouska v EU zdůrazňuje téma azylu

Aktuálně: Sebastian Kurz se snaží prosadit téma azylové politiky a nelegální migrace jako hlavní prioritu rakouského předsednictví v EU. I když čísla za poslední dobu nejsou důvod k panice.

Rakouský list Kurier ovšem píše, že čísla nepředstavují důvod k panice.

Zasedání rakouské vlády se týkalo blížícího se rakouského předsednictví EU. Téma je u modro-tyrkysové koalice jasné, píše Kurier: je to migrace. Proto jak ministr vnitra, tak i ministr zodpovědný za agendu o EU, varují před novým proudem uprchlíků přes Balkán. Ministr vnitra uvádí stoupající čísla azylu v jižní Evropě. Podpořila ho ministryně zahraničí Kneisslová, která vyslala přes ORF podobné varování. Kancléř Sebastian Kurz následně tvrdí, že se střední Evropa musí tématu nelegální migrace věnovat.

Kurier proto píše, že se tak do centra pozornosti vrací jeho oblíbené téma: uzavření balkánské cesty.

Kurz k tomu říká, že Řecko zaznamenává silně rostoucí počty azylu, 144 % ve srovnání s předchozím rokem, letos přišlo 18 000 migrantů. Jedná se především o Pákistánce, kteří přišli přes tzv. albánskou cestu, jak tomu Kurz říká. Tedy přes Srbsko, Bosnu, Chorvatsko a ze Slovinska do Rakouska.

Kdyby měly počty růst, říká kancléř i ministr vnitra, pak se rakouská hranice zavře, podobně jako v roce 2015. Kurz se proto setká s premiérem Albánie, ministr vnitra Kickl bude hovořit se svými kolegy z Balkánu, jak se bude jednat v případě velkého pohybu uchazečů o azyl. A ochrana hranic má být klíčové téma rakouského předsednictví.

Fakta jsou ale jiná, píše list Kurier.

V Rakousku je aktuálně o 40 % méně žádostí o azyl než v minulém roce. Čísla potvrzují lehké navýšení příchozích přes Balkán, do Bosny přijde denně asi sto uprchlíků.

Kurz říká, že zatím není důvod k panice, ale čísla jsou vysoká, proto je potřeba být připraven. Ani Kurz, ani Strache prozatím neuvedli, co je ten kritický bod u albánské cesty.

Vláda bude také představovat svůj model minimálního pojištění, což, jak překládá Kurier, je snížení dávek pro uprchlíky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.