Španělského premiéra čeká hlasování o důvěře

Reuters.  Španělského premiéra Mariana Rajoye čeká v pátek hlasování o důvěře a to kvůli korupci lidí spjatých s jeho Lidovou stranou.

Návrh na hlasování předložili socialisté, i když budou mít problémy, aby získali dostatek podpory pro svůj návrh. Zpráva o hlasování o důvěře navýšila španělské náklady na půjčování.

Opozice využívá jeho slabosti spočívající v tom, že 29 lidí spojených s Lidovou stranou byli usvědčeni například z falšování účtů v dlouhodobém korupčním případu.

Rajoy ovšem tvrdí, že dokončí svůj čtyřletý úřad a že korupce se netýkala jediného člena vlády. Rajoy už jedno hlasování o nedůvěře přežil – minulý červen.

V průzkumech vede liberální strana Ciudadanos, která v pondělí uvedla, že vláda je slabá a prolezlá korupcí. Socialisté navrhli svého lídra Pedro Sancheze, který by měl Rajoye nahradit.

Levicoví Podemos podpoří hlasování o nedůvěře, ale to není dost. Socialisté musí mít podporu i menších regionálních stran, které ovšem budou chtít výměnou řadu ústupků – například, co se týká osvobození katalánských politiků.

Ciudadanos uvedli, že budou ochotni spolupracovat se socialisty na neutrálním kandidátovi, aby se Rajoye zbavili. Jeho menšinová vláda byla poškozena krizí související s Katalánskem.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.