Varufakis: Itálie je moc velká na to, aby byla šikanována

Bývalý ministr financí Řecka Janis Varufakis hovořil s německým listem Standard o situaci v Itálii. Publikujeme výtah z jeho rozhovoru o vznikání vlády a o problémech eurozóny.

Přinášíme čtenářům !Argumentu výtah rozhovoru bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise s německým deníkem Standard.

Standard: Máte sympatie pro Ligy a hnutí Pěti hvězd? Obě dvě strany chtějí nově vyjednávat o striktních pravidlech rozpočtu. To bylo i Vaše téma.

Varufakis: Je to prostě realita, že současný ekonomický systém v Itálii se za současných pravidel v eurozóně a za současné ekonomické dynamiky nedá udržet. Je tedy zcela lhostejné, jestli já nebo někdo jiný má sympatie pro tuto vládu či ne. Realita je, že úsporná politika Evropské komise, ECB a předchozích vlád v Římě vytvořily krizi, která vedle k tomu, že síly politického středu v Itálii zkolabovaly.

Standard: Říkáte, že italská ekonomika se v eurosystému nemůže udržet. Jak jste na to přišel? Vždyť v roce 2018 začala ekonomika zase růst. Zadlužení je vysoké, ale ve srovnání s HDP teď neroste.

Varufakis: Tohle je přesně to, co chce Komise, abychom si mysleli. Ale makroekonomicky je to chybně. Díky zásahu ECB bylo zabráněno tomu, aby se Itálie zhroutila pod svými dluhy. Ale problémy jsou enormní. Jednak je to odliv kapitálu z Itálie do Frankfurtu a Lucemburska. Pak velmi nízký růst. I když bude rok 2018 lepší, pak ta čísla jsou chabá, když si uvědomíme, že Itálie už neroste tak dvacet let. Vysoké zadlužení této země není slučitelné s tímto malým růstem. Navíc tento pomalý růst brání v zotavení finančního sektoru a vede tak k vysoké míře úvěrů v selhání. I kdyby Bůh sám a všichni andělé k tomu realizovali všechny předpisy, dříve či později bude muset Itálie stejně z eura odejít.

Standard: Jak hodnotíte plány budoucí vlády? Hnutí Pěti hvězd a Liga chtějí vydávat víc peněz, daně mají být sníženy. Plánován je určitý typ základního příjmu, věk odchodu do důchodu má klesnout.

Varufakis: Dříve, než odpovím, je důležité říci, že za všechny současné problémy Itálie nemůže budoucí – v reálu vysoce problematická vláda. Zásadní chyby byly učiněny před lety, na začátku u Montiho, který byl pod tlakem EU a ostatních evropských institucí.

Standard: Mario Monti byl šéfem technokratické vlády, v letech 2011-2013. Jaké to byly zásadní chyby?

Varufakis: Liberální elity v Evropě a Římě předepsali Itálii tvrdou úspornou politiku, která spustila fatální ekonomickou dynamiku, která moří zemi dodnes. Když se jednou jedovatý koktejl politiky austerity vysype nad zemí, pak nikdo neunikne. To nás učí historie. Co je jasné a z čeho má německá vláda z velké míry obavy, protože to nepředvídala, je že Salvini, šéf Ligy, chce realizovat politiku, jejímž cílem je vyvolat těžký konflikt s EU a eurozónou. Plánované výdaje nejsou slučitelné s členstvím Itálie v eurozóně. Pokud bude pokračovat současná politika, pak je Itálie odsouzena k permanentní stagnaci. Vidíte, tak nebo tak, něco se musí změnit, nebo se eurozóna rozpadne.

Standard: Má Itálie v ruce lepší karty než Řecko, když jste Vy byl ministrem financí? Mohla by Itálie změnit kurz eurozóny, nebo i Řím bude pod vnějším tlakem donucen se podrobit?

Varufakis: Zdá se mi, že v Německu dnes není žádné správné politické vedení. Merkelová svou dominanci minulých let promrhala. Je to dnes velmi slabá kancléřka. Myslím tedy, že Německo už nemá nutný vliv, aby se pod jeho vedením podařila zásadní změny eurozóny. Takže mám málo naděje. Doufám, že se mýlím. Co se týká velikosti Itálie: je moc velká na to, aby byla šikanována. Itálie je taky moc velká, aby mohla opustit euro, aniž by eurozóna jako celek zkolabovala. Co se nyní děje, je vyostření krize, která se vaří již roky a která začala tlakem, vykonávaným na Řecko. Přičemž ovšem mezi italskou vládou a řeckou vládou pod Tsiprasem, je jeden fundamentální rozdíl, který se týká vztahů s Evropou.

Standard: Co to je?

Varufakis: Ani já, ani Tsipras, jsme nechtěli opustit eurozónu. Jenže pro Salviniho je to splněný sen. To není můj osobní názor, to říká sám Salvini už roky.

Standard: Salvini o odchodu z eurozóny hovoří roky, ale ve volební kampani byl dosti umírněný. Skutečně si myslíte, že by on vyvedl Itálii z eurozóny?

Varufakis: Samozřejmě, že byl umírněný. Ale Liga a Salvini chtějí, aby Itálie odešla z eurozóny. A jsou chytřejší než hnutí Pěti hvězd, kteří požadovali referendum o členství Itálie v eurozóně. Což je hloupý nápad. Takové referendum nemůže být. Ve chvíli, kdy by se něco takového realizovalo, začne obrovský odliv kapitálu a taková země by musela euro opustit už před hlasováním. Salvini to pochopil, a proto o tom nemluvil. Ale chce realizovat rozpočtovou politiku, která dotlačí Merkelovou a německou Bundesbanku do kouta a donutí je k rozhodnutí, které mělo být učiněno už před deseti lety.

Standard: Jaké rozhodnutí?

Varufakis: Buď bude architektura eurozóny zásadně reformována, nebo Itálie odejde z eurozóny, což nakonec povede k tomu, že v eurozóně zůstane jen pár zemí na severu od Alp a východně od Rýna.

Standard: Jak by se musela eurozóna přestavět, aby Itálie mohla zůstat?

Varufakis: Nejde jen o Itálii, jde o to, aby eurozóna vůbec držela pohromadě. Němci musejí akceptovat, že nemohou mít obojí: nemohou si nenechat koláč a sníst ho.

Němci nemohou mít dál obrovské přebytky běžného účtu, mnohem víc exportovat než importovat, zatímco jiné země bojují s vysokými deficity. Jestli chce Německo mít dál prospěch z výhod eura, pak potřebuje eurozóna společný rozpočet a demokratický proces, který překračuje současnou čistě mezivládní spolupráci.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – El Desperttador (youtube) – Desperttando con Varoufakis. Tenemos un Plan B (at 3min 12s), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47302166

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.