Západ a Rusko se nově sbližují. Moskva ale stojí o jednání s USA

Merkelová, Macron a Abe v posledních dnech jednali v Rusku s Vladimirem Putinem. Navzdory sankcím zněla slova o ekonomické spolupráci a investicích. Moskva ale chápe, že bez USA se nepodaří vyřešit ani jeden ze současných problémů.

Během posledních deseti dnů se změnily vztahy mezi západem a východem, myslí si M. K. Bhadrakumar pro Asia Times. Hned tři západní lídři jednali během posledních dnů v Rusku s Vladimírem Putinem. Šlo o Angelu Merkelovou, Emmanuela Macrona a také japonského premiéra Šinzó Abeho. Je tu nová mantra, která navzdory sankcím hovoří o Rusku jako o nenahraditelném partnerovi, se kterým je dobré a možné mít ekonomické a obchodní vztahy. Kritici Donalda Trumpa musejí začít přemýšlet znova nad tím, zda Trump namísto krize v transatlantických vztazích nezpůsobil spíš nové sblížení mezi západem a východem.

Jistě, že Macron, Merkelová a Abe nejednali v Rusku jako koncert (myšleno koncert velmocí), protože každý z nich má ve vztahu k Rusku svoji vlastní agendu. V jejich zájmu ani nebylo podporovat napjaté vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Podobně neměl ani Putin zájem na tom, aby se problémy mezi západními zeměmi a USA ještě zhoršily v rámci krize transatlantických vztahů. Putina zajímalo to, co každá z těchto zemí může přinést ruské ekonomice, ve formě obchodu a investic. Nicméně pro Rusko zůstává hlavním přáním jednat se Spojenými státy v politické rovině.

Jak se Bhadrakumar dále domnívá, není praktické uvažovat o tom, že by se mohlo dosáhnout vyřešení problémů jako je válka v Sýrii, íránský jaderný program nebo Ukrajina bez Spojených států.

Macron chce obrátit list, Merkelová je ostražitá

Prezident Macron se zdál být více nakloněn k obrácení nové stránky ve vzájemných vztazích, než byla Merkelová. Firma Total převzala 2,5 miliardový podíl (v dolarech) v ruském projektu Jamal LNG 2 na Sibiři a Macron slíbil, že francouzské investice se do ruské ekonomiky zvýší a předběhnou Německo. Mluvil také o „novém mechanismu“ řešení syrské krize a o tom, že Francie bude chránit společnosti s investicemi v Íránu, a dokonce zmínil porážku nacismu a společný osud Francie a Ruska jako velmocí v OSN s právem veta a jako světových velmocí.

Zdá se nicméně, že v Moskvě si o Macronovi ještě neudělali vlastní názor. Putin sledoval Macrona, který se nyní stylizuje do gaullisty, při jeho řeči na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu s otázkami v očích, míní autor. Problém je, že gaullismus nepřežil Charlese de Gaulla. A to, zda gaullismus verze 2 přežije druhý rok prezidenství Macrona, je otázka. Půjde tak daleko, že se zasadí o zrušení sankcí EU proti Rusku? Mimochodem, Macron se nezapomenul zmínit o tom, že Francie zůstává spojencem USA.

Rusko vždy vidělo Německo v EU jako určovatele cesty. Jenže jsou tu „detaily“. Merkelová stála u zrodu Majdanu na Ukrajině, kde podporovala politiku USA a prosazení tvrdých sankcí proti Rusku. Stala se politikem někde mezi kancléřem Otto von Bismarckem a matkou Terezou („ve zkratce Matti“). Věci se ale změnily.

Obama odešel, problém migrace se stal kontroverzním a oslabil Merkelovou politicky, takže je dnes obležená řadou negativních faktorů – Brexit, ztráta dynamiky na ose Německo-Francie, projekt Trumpa „Amerika na prvním místě“.

Snad spočívá kancléřčina opatrnost v obavách z toho, že asertivita Německa by byla vnímána jako návrat geopolitických ambicí a snad vyplývá ze skutečných obav z Ruska, které panují mezi německou politickou elitou, která inklinuje k euroatlantismu.

V kontextu těchto jednání se západními lídry dal Vladimír Putin znovu najevo svůj zájem o jednání se Spojenými státy. Jenže pozor, Washington hovoří mnoha hlasy, zatímco ze Sýrie přišla celá série špatných zpráv o pokusu o dronový útok na základnu Chmeimím, americké hrozby v Sýrii vůči operacím syrské vládní armády na jihozápadě a zabití 4 ruských vojáků.

Američané by měli být lepšími hráči fotbalu, píše autor na konec. To by jejich tým snad přivedlo na nadcházející mistrovství světa ve fotbale v Moskvě. Trump by tak mohl sedět v hledišti moskevského stadionu vedle Putina bez poradců, a to po celých 90 minut.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázky: Autor – Oficiální stránky prezidenta RF http://www.kremlin.ru/events/president/news/57556/photos/53783

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.