Polský premiér: Severní proud 2 je zbraní hybridní války

Aktuálně: Polský premiér ostře kritizoval projekt Severního proudu 2 jako „pilulku jedu pro evropskou bezpečnost“ a také jako zbraň hybridní války Ruska.

Polský premiér Morawiecki uvedl, že Ruskem plánovaný plynovod Severní proud 2 je zbraní hybridní války, kterou chce Moskva podkopat evropskou energetickou bezpečnost a solidaritu mezi EU a NATO.

Morawiecki to prohlásil na parlamentním shromáždění o NATO ve Varšavě, kde zopakoval, že Severní proud 2 je „pilulkou jedu pro evropskou bezpečnost, která bude mít dalekosáhlé dopady“.

Severní proud 2 je kontroverzní projekt, který rozšiřuje současný plynovod Nord Stream dodávající ruský plyn přímo do Německa.

USA, Polsko a Baltské země vyjádřily obavy ze Severního proudu 2, který povede k tomu, že se nebudou využívat existující plynovody přes Ukrajinu, což prý posílí Moskvu v oblasti surovinové bezpečnosti.

Putin už uvedl, že opozice USA vůči Severnímu proudu 2 má příčinu v tom, že Trump chce posílit exporty amerického zkapalnělého plynu.

Také polský prezident Duda varoval před ruskými záměry v Evropě.

„S politováním musí být řečeno, že Moskva se nikdy nesmířila s kolapsem imperiálního Sovětského svazu. Invaze do Gruzie, nezákonné připojení Krymu a vojenská intervence na Ukrajině ukazují na pravé záměry Ruska“, řekl Duda.

Ilustrační obrázek: Autor – https://www.premier.gov.pl/en/news/news/prime-minister-mateusz-morawiecki-we-will-develop-cooperation-within-nato.html

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.