Wilbur Ross rázně odmítá trvalou výjimku z cel pro EU

Aktuálně: Americká strana odmítla trvalou výjimku cel pro země EU a naznačila, že naopak jejich zavedení vedlo v případě Číny k vyjednávání. EU říká, že jednat bude až cla nebudou platit…

Ani při posledních rozhovorech se nepodařil průlom. Ministr obchodu USA, Ross, rázně odmítl trvalou výjimku pro EU. Přechodné období úlevy z cel na ocel a hliník přitom vyprší 1. června.

Wilbur Ross dal za příklad Čínu a to, že s ní nyní probíhají obchodní rozhovory. Ross postavil Čínu k opozici vůči EU. V Číně už cla platí, říká Ross, a jednají. Naopak, to EU říká, že bude jednat jen tehdy, když nebudou cla.

Ross také uvádí, že přínosy z cel pro USA jasně převyšují náklady pro některá odvětví. Ross tedy rozhodně neočekává, že by automobilky zavíraly výrobu.

Americké rozhodnutí uvalit cla i na dlouhodobé spojence, to EU vyděsilo. Obchodní eurokomisařka Cecilia Malmströmová chce vědět, jaké bude případné uspořádání po 1. červnu, kdy vyprší dočasná výjimka. Francouzský prezident Emmanuel Macron bude v rámci OECD apelovat na dodržování pravidel Světové obchodní organizace. Chce učinit také paralely k 30. letům minulého století, tedy upozorní i na nárůst nacionalismu.

Hovoří se o tom, že EU „bude reagovat“.

Malmströmová už realisticky hovoří o tom, že není možné očekávat, že by USA od restriktivních opatření zcela ustoupily. Kdyby nebyla cla, i tak je možné počítat s nějakým dovozním omezením.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.