Kolem EU se utahuje smyčka hospodářských omezení a sankcí

Zdeněk Vopat píše o tom, zda se čtvrtek nestane černým dnem evropských hospodářských dějin v souvislosti s hned několika špatnými zprávami z USA.

Zapíše se čtvrtek 31. května 2017 jako černý čtvrtek do evropských hospodářských dějin? V tento den přišlo totiž z USA několik špatných zpráv pro Evropskou unii. Na prvním místě to byla zpráva, že od pátku Spojené státy uvalí cla ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník. Ve stejný den vyšlo najevo, že americká divize německé Deutsche Bank byla již před rokem zařazena americkou Federal Deposit Insurance Corporation na seznam problémových bank. A rovněž ve čtvrtek ČTK informovala, že podle německého časopisu Wirtschaftswoche chce prezident Donald Trump vytlačit německé automobilky z amerického trhu a přistoupit k zavedení cel na některé evropské automobilové značky.

Aby těchto špatných zpráv nebylo málo, Spojené státy rovněž hrozí evropským firmám, které budou nadále obchodovat s Íránem uvalením obchodních sankcí. Na druhé straně USA po svých evropských spojencích z NATO požadují navýšení vojenského rozpočtu, a lze předpokládat, že z tohoto navýšení bude těžit zejména americký zbrojní průmysl.

EU si však svoji ekonomickou situaci komplikuje sama. Roku 2014 EU přijala sankce proti Ruské federaci. Od července 2014 platí omezení vývozu určitých technologií a strojírenských výrobků do Ruské federace. Rusko na evropské sankce odpovědělo zákazem importu potravinářských a zemědělských výrobků z EU.

Zdá se, že se EU dostává do obchodní pasti a smyčka kolem EU se postupně utahuje. Z tohoto vývoje mohou v současné obchodní válce profitovat Spojené státy, které jsou si obtížné evropské situace dobře vědomi. EU se nemůže vymanit z politické závislosti na USA. Američané navíc mají v Evropě své vojenské základny. EU tak připomíná spíše americkou kolonii nežli suverénního aktéra na mezinárodní scéně. Nelze předpokládat, že by se EU odhodlala k přehodnocení svých sankcí vůči Ruské federaci. Dokud Evropská unie ale nezačne provádět samostatnou zahraniční a obchodní politiku, bude pouze vazalem USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.