Příprava summitu G7 hodně drhne, země těžko hledají společný jazyk s Trumpem

Summit G7 se má sejít už příští týden, ale zatím se prý nedaří najít společný jazyk a témata mezi Trumpovými USA a ostatními šesti členy seskupení. Snad kromě shody ohledně nesouhlasu s volbami ve Venezuele…

8. června se má sejít každoroční summit skupiny G7, tedy sedmi nejvyspělejších ekonomik světa. Letos se ale jeho příprava potýká s velkými problémy v tom stanovit si společnou agendu i znění společného vyjádření. Překážkou se jeví Donald Trump. O přípravách summitu G7 píše vlivný politický web POLITICO. Počínaje klimatickou změnou, přes otázky výdajů na obranu až k dohodě o íránském jaderném programu, Trump zničil konsensus, který existoval za jeho předchůdce Baracka Obamy. Nemožnost najít společnou řeč je v rámci spolku G7 dost bezprecedentní. Summit tradičně sloužil jako demonstrace společných postojů západních zemí.

Podle slov jednoho z poradců západního lídra si s tím Kanaďané nevědí rady. Další zdroj sdělil, že ještě nikdy nebyl summit tak blízko a shoda tak daleko. A podle jiného názoru byly dosavadní diplomatické rozhovory odcizené a nesoustředěné.

Premiér Kanady Justin Trudeau chtěl původně věnovat summit tématům jako klimatická změna, ženská práva, mír a ekonomický růst pro všechny či pracovní místa pro budoucnost.  Jenže, i když ostatní členské země G7 více či méně takovou agendu podporují, naráží Kanada na Trumpovu agendu „Amerika na prvním místě“. Nakonec Trudeau na konci dubna určil za prioritu právě otázku genderové rovnosti a posílení role žen. Bílý dům s tím souhlasil, ale kritici namítají, že politika Trumpovy vlády ve vztahu k ženám, je přesně opačná. A sám prezident čelí sérii obvinění ohledně svého chování k ženám.

Minulý týden nebylo jasné, zda summit bude mít vlastní komuniké nebo zda se spokojí jen s vyjádřením premiéra Kanady na jeho konci. V daný moment není připraveno nic z toho.

Mluvčí premiéra Trudeaua ujišťovala, že i přes to má G7 stále společný centrální cíl a že se na něj bude summit zaměřovat. Tím je podle jejích slov růst pro všechny. Podle jednoho z evropských reprezentantů se po dubnovém jednání o tématech summitu objevil značný pesimismus. Vedle toho Trump následně opustil íránskou dohodu a je tu hrozba cel na evropskou ocel a hliník. Obojí Evropany rozhněvalo.

Konkrétně se v Berlíně obávají toho, že si na summitu G7 Trump vezme na paškál Německo, které sice zvýšilo výdaje na zbrojení, ale nedosahuje stále Trumpem požadovaných 2%.

Také američtí diplomaté přiznávají v soukromí, že kolem summitu panuje nejistota z toho, co by mohl přinést.

Přes neshody ale dva z poradců hlav států G7 mluví o tom, že je přece jenom moc brzy dělat závěry o konečném komuniké. Je zde naděje na to, že se lídrům podaří najít společnou řeč.

Situace tak připomíná situaci kolem summit G7 v italské Taormině, kde se sice společného komuniké nakonec podařilo dosáhnout, ale za cenu toho, že vyšly najevo značné neshody, například v oblasti klimatické změny a také v oblasti obchodu, kde G7 tradičně tíhne k anti-protekcionismu.

Zdá se tak, že před letošním summitem v Kanadě se lídři G7 shodují v otázce Venezuely, kde poslední vyjádření kritizovalo zvolení prezidenta Nicolase Madury za to, že nedodrželo běžné demokratické standardy volebního procesu.

Není ale jasné, zda by takové téma mohlo tvořit konečné komuniké summitu G7.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.