EU versus USA: EU zavede protiopatření

Zpráva dne: Cla na evropskou ocel a hliník, které USA zavedly, nejsou pro EU akceptovatelná. Chystá protiopatření.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker popsal zavedení amerických cel na ocel a hliník jako neakceptovatelné. EU, Velká Británie, Mexiko oznámily protiopatření. Německá vláda varuje před eskalací.

EU bude na americká cla na ocel a hliník reagovat protiopatřeními. Juncker už oznámil, že je toto americké opatření neakceptovatelné a že je to velmi špatný den pro světový obchod.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že EU odpoví v přiměřené míře a ve shodě s pravidly WTO. U WTO bude aktivován mechanismus řešení konfliktu. Ovšem americký ministr obchodu Wilbur Ross řekl, že protiopatření EU žádný velký dopad na americkou ekonomiku mít nebudou.

Reinhard Bütikofer, který je europoslancem za Zelené a expertem na transatlantické vztahy, tvrdí, že EU musí Trumpovi ukázat, že se nenechá ponižovat. Jsou už připravena protiopatření. Budou to cla na americké výrobky. Nicméně jejich rozsah bude pod hranicí amerických cel na ocel a hliník.

Kacléřka Angela Merkelová kritizovala americká cla a varovala před spirálou eskalace. Mluvčí německé vlády uvedl, že opatření jednostranného charakteru jsou považována za protiprávní, důvody národní bezpečnosti neobstojí. Nakonec taková opatření uškodí všem.

I ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že jedinou možnou reakcí na „America First“ je „Europe United“, i německý ministr obchodu uvedl, že EU bude jednat společně.

Evropský svaz oceli kritizoval americká opatření jako „čirý protekcionismus.“ Evropská komise musí rychle jednat, aby ochránila místní ocelářský průmysl. Protože existují obavy, že ocel, která byla určena do USA bude nyní prodávána v Evropě. Už na začátku roku vzrostly dovozy oceli o osm procent.

Velká Británie uvedla, že je z rozhodnutí USA „velmi zklamána“. Jako spojenci měla být celá EU z cel vyjmuta. Mexiko uvažuje také o protiopatřeních. Budou zavedena cla na americké výrobky. A budou platit tak dlouho, jako americká cla na ocel a hliník.

Spojené státy ale nespíš nezůstanou jen u cel na ocel a hliník. Ministr obchodu Ross už uvedl, že vnímá evropskou ochranu dat jako nebezpečnou. Považuje ji prý za obchodní překážu. Uvedl to pro deník Financial Times, kde popsal novou ochranu dat jako obchodní bariéru pro transatlantické vztahy.

Z pohledu Trumpovy administrativy je nová úprava EU kontraproduktivní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.