Rajoy odvolen. Cesta k premiérskému křeslu volná pro socialistu Sáncheze

Aktuálně: Mariano Rajoy byl bezprecedentně odvolán z postu premiéra Španělska. Na jeho místo nastupuje socialista Sánchez, jehož vláda to ale nebude mít jednoduché.

Rajoy se stal prvním premiérem v demokratické historii Španělska, který musel odejít na základě prohraného hlasování o důvěře. Stalo se tak po korupčním skandálu jeho Lidové strany. Na jeho má přijít socialista Sanchéz.

Mariano Rajoy prohrál hlasování, když těsně 180 poslanců z 350 hlasovala pro nedůvěru. Korupční skandál ukázal, že v Lidové straně fungoval tajný fond s penězi.

Jak informují FT, bude to nyní Pedro Sánchez, který se bude muset vypořádat nejen s ekonomickými problémy, ale také s problémem Katalánska. Má za sebou jen malou parlamentní většinu, 84 křesel.

Situace ve Španělsku je dalším příkladem chaosu v zemích jihu, po Itálii, která zažila velice turbulentní týden. FT nicméně upozorňují, že situace ve Španělsku je odlišná. Země prý zažívá lepší růst než Itálie a také žádná politická strana nezpochybňuje účast země v eurozóně.

Představitel socialistů nevyloučil ani předčasné volby, i když žádný termín není znám. Sám uvedl, že chce prosadit změny v sociální politice a ve vzdělávání.

Sánchez se dostal k moci díky podpoře pestré směsice stran, včetně Podemos, a také regionálních stran z Baskicka i Katalánska.

Albert Rivera z liberální strany Ciudadanos uvedl, že se jedná o „frankensteinovu vládu“, protože strany jsou velice rozdílné. Například katalánské strany chtějí nezávislost na Španělsku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.