Má Itálie tajný plán na odchod z eurozóny?

Nová vláda tvrdí jedno, ale je velice možné, že chystá něco jiného. Může se jednat o odchod Itálie z eurozóny tak, aby trhy neměly možnost reagovat.

Německý deník Die Welt píše o tom, že v koaliční smlouvě sice není odchod z eurozóny uveden. Ale znalci italské politiky tvrdí, že plán B existuje. Die Welt přináší bližší informace.

Die Welt uvádí názory Lorenza Codogna, který se obává odchodu Itálie z eurozóny a zároveň tento odchod považuje za realistický. Byl ekonomem ekonomického ministerstva, zná dobře struktury italské politiky. Uvedl proto svůj názor, jak se nová vláda připraví na odchod z eura a jak to bude realizovat.

Je pravda, že Liga a Hnutíá pěti hvězd z koaliční smlouvy vyškrtli požadavek, aby ECB prostě „škrtla“ dluhopisy ve výši 250 mld. euro. Ale Codogno si nemyslí, že by koaliční strany skutečně od požadavků tohoto typu odstoupily. Spíše naopak. Protivníci eura, kteří u jednání dominovali, mají jasné nápady. Vždy zdůrazňovali, že odchod z eura musí být utajován do poslední chvíle. Rozhodnutí o tom musí učinit vláda ve chvíli, kdy budou trhy zavřené, tedy nejlépe o víkendu.

Jen tak bude možné například zavést kontroly kapitálu, znovu zásobit bankomaty atd. proto se tito zastánci staví proti referendu, protože to by dalo finančním trhům čas, aby přesunuly kapitál z Itálie a dostaly ji tak na kolena.

Když tedy koaliční strany veřejně odmítnou hledat cestu ven z eurozóny, vůbec to neznamená, že nebudou za zavřenými dveřmi tu cestu hledat. Codogno si navíc myslí, že plán B už dávno existuje.

Jejich plán B je logický, říká. Nejdříve se zesílí napětí s EU a ECB a institucím se předhodí, že Itálii brání v tom, aby uskutečnila to, na co již občané mnoho let čekají. To by vedlo k tomu, že výnosy z italských státních dluhopisů podstatně vzrostou. A to je také jasná část plánu, říká Codogno.

Protože nakonec by italský stát ztratil přístup na finanční trhy, nemohl si obstarat zdroje na kapitálovém trhu. Pak by mohli přesvědčit všechny o tom, že jediné východisko spočívá v tom, že italská banka vytiskne nové peníze. A to je totéž jako odchod z eurozóny, říká Codogno.

Ten si navíc myslí, že první krok k nové měně už je přímo v koaliční smlouvě. Protože ta říká, že by mělo být prověřeno zavedení tzv. mini-bot. BOT je zkratka pro „buoni ordinari del Tesoro“ tedy krátkodobé dluhopisy. Koaliční strany plánují, že by takovéto cenné papíry vydávaly v malých denominacích a používaly je pro dodavatele státu, což tedy znamená zavedení paralelní měny. Je to podle nich cesta, jak připravit zavedení národní měny jako alternativy k euru.

Die Welt ovšem tvrdí, že právě zavedení těchto „mini-BOT“ by mohlo Italům otevřít oči. Podle toho by prý poznali, jaké dopady by měl výstup z eurozóny. Paralelní měny by asi byla se srážkami obchodovatelná vůči euru.

Bezesporu by znovuzavedení liry nebylo bez podstatných škod pro italskou ekonomiku, varuje die Welt. A hned ukazuje na příklad Řecka, kdy se hospodářství v roce 2015 téměř zastavilo.

Codogno se tohoto scénáře obává a ptá se, zda existují síly v Itálii, které by byly schopny tomuto scénáři zabránit. Napětí prý bude v následujících týdnech stoupat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.