Hořký rozpor v G7 kvůli Trumpovým clům

Aktuálně: Americká cla zastínila přípravy summitu G7 v Kanadě. Na ministerské úrovni už k jednání došlo a například francouzská strana sdělila, že neexistuje už skupina G7, ale jen G6 + 1…

Ve skupině G7 dali spojenci USA jasně najevo svou nelibost nad Trumpovými cly na ocel a hliník. Napsal o tom britský deník Financial Times. Pořádající zemí je tentokráte Kanada, která na schůzce ministrů financí a guvernérů centrálních bank dala najevo, že je potřeba učinit rozhodnou akci proti clům.

I další země zdůraznily „negativní dopad“ jednostranných akcí USA. Financial Times uvádí, že byly vyjádřeny obavy, že cla uvalená USA na přátele a spojence z důvodů národní bezpečnosti podkopávají otevřený obchod a důvěru v globální ekonomiku.

Je to poměrně vzácné vidět tak hluboký rozkol uvnitř skupiny G7, jejíž historie sahá až do 70. let a v níž USA byly dominující zemí. Ale Trumpova politika protekcionismu, která uvaluje cla i na americké spojence, rozhořčila a vyděsila ostatní členy G7.

Kanadský ministr financí řekl, že akce USA podkopávají hodnoty, které G7 dříve spojovaly. Takováto vyjádření dále komplikují blížící se summit, kde se sejdou hlavní představitelé zemí G7. Kanada i evropské země připravují odvetná opatření vůči krokům USA. Mnuchin dostal za úkol prezidentovi Trumpovi předat „lítost a zklamání“, které vyjádřily ostatní země G7 vůči americké politice.

Mnuchin ovšem zároveň tvrdí, že USA se vůbec nevzdává své vedoucí role ve světové ekonomice, dokonce je tomu prý právě naopak. Ale jednání ministrů bylo napjaté. Japonský ministr financí nazval americké kroky „velmi zavrženíhodnými“, zatímco francouzský ministr financí řekl, že místo G7 je to G6+1. Diskuse jsou napjaté.

Brusel reagoval tím, že celý případ požene k WTO a zavede odvetná cla. Kanada chce zavést cla na americké zboží ve výši 12,8 mld. dolarů.

Trump ovšem tweetoval, že s USA „musí být ohledně obchodu konečně zacházeno férově“.

Napětí v G7 se časově sešlo s jednáním ministra obchodu Rosse, který má řešit obchodní napětí mezi USA a Čínou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.