Juncker: nedávejme Itálii žádné lekce. Německo, dbej na důstojnost Itálie!

Zpráva dne: z Bruselu zazněla rozvážná slova na adresu vztahů mezi EU a novou, anti-establishmentovou vládou v Itálii.  Zaznělo i srovnání s Řeckem.

Vláda Ligy a Hnutí pěti hvězd je hotová věc. A z Bruselu přichází trošku rozvahy na vášnivou polemiku po sporech posledních dnů, konstatuje italský deník Il Sole. V rozhovorech s německou RND uvedl předseda Evropské komise, že „nemíní jen tak dávat Římu lekce, musíme respektovat Itálii, protože toto se dělo s Řeckem až příliš, především germánské země to dělaly, nedbalo se na důstojnost řeckého lidu. To se s Itálií nesmí opakovat.“

Ratingová agentura Standard and Poor’s také uvedla, že jmenování nové vlády nebude mít okamžitý efekt na rating Itálie. Očekává se, že nová vláda bez problémů dostane důvěru parlamentu. Nicméně ratingová agentura uvedla, že momentálně chybí detaily ohledně ekonomického plánu a rozpočtu vlády. Právě vládní plán bude hlavním prvkem, na kterém se bude posuzovat úvěryschopnost Itálie.

Juncker doplnil, že je jistě možné si dělat obavy z toho, co se v Itálii děje, ale on sám chce reagovat klidně. Domnívá se, že Italové přesně vědí, co je pro jejich zemi dobré. Juncker ovšem zároveň dodal, že Itálie si nemůže stěžovat na Brusel, když například nebyla zahájena procedura nadměrného deficitu.

Juncker dále s uspokojením konstatoval, že obě strany – Liga a Pět hvězd – nakonec obrátily, co se týče odchodu z EU. V politice platí hlavně činy, méně slova. Juncker také ujišťoval, že Komise bude spolupracovat s každou zvolenou vládou. Juncker ovšem přiznal, že v Itálii se podobně jako v dalších zemích dostaly do centra politického dění euroskeptické strany, což pro něj představuje dilema – ať se bude držet stranou, nebo by intervenoval, ničemu by tím neprospěl. Itálie má ale podle Juncker vždy své místo v EU.

Juncker ovšem mimo jiné uvedl, že populismus může zničit „naši Evropu“. Varoval také tradiční evropské strany, křesťanské demokraty, sociální demokraty a liberály, aby nekopírovaly populisty, protože budou vždy jen „špatná kopie“. Politici se prý občas musejí postavit proti voličům, i když budou nepopulární, v politickém životě je potřeba mít cit na to, kdy říci ne.

Ilustrační obrázek: Autor – EU2017EE Estonian Presidency – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60711708

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.