Peking varuje Washington: když USA zavedou cla, tak žádná obchodní dohoda nebude

Aktuálně: Čínská strana v rámcích vyjednávání s USA o obchodní dohodě jasně naznačila, že v případě, že USA uvalí na Čínu cla, žádná dohoda nebude.

Čína varovala, že jakékoliv výstupy z obchodního vyjednávání mezi Pekingem a Washingtonem spadnou pod stůl, jestli USA zavedou jakýkoliv typ obchodních sankcí, včetně dodatečných cel na čínské výrobky.

Vyjednávání v Číně vede Wilbur Ross, čínský tým je veden vicepremiérem.

Výstupy dosažené USA a Čínou by měly být založeny na tom, že dvě strany jdou k sobě z opačných směrů a nebudou vést obchodní válku, uvedla státní zpravodajská agentura.

Detaily se ještě dokončují, obě dvě země se snaží naplňovat dohodu dosaženou v různých oblastech, od zemědělství po energetiku. Washington ještě prohlášení k jednáním nevydal.

V dřívějších rozhovorech se prý Čína zavázala k podstatnému nárůstu amerických zemědělských produktů, což hned Trump tweetoval.

Ministr financí Steven Mnuchin ovšem už na schůzce ministrů financí G7 uvedl, že nejde jen o obchodní nerovnováhu, ale také o strukturální změny. Mnuchin uvedl, že USA mají značné cíle ohledně narovnání obchodních vztahů a deficitů obchodu.

Diskuse v Pekingu se koná po měsících eskalovaného obchodního napětí. USA navíc zase hrozily, že zavedou cla na čínské importy ve výši 50 mld. dolarů, a také omezí čínské investice do amerického sektoru high-tech.

Kromě obchodní nerovnováhy si USA také stěžují na ochranu duševního vlastnictví a nedostatek přístupu na trh.

Rozhovory se konají v době, kdy USA uvalily cla na ocel a hliník na Kanadu, Evropu a Mexiko. Analytici říkají, že to oslabuje pozici USA v globálním obchodě, protože tato cla dopadají na spojence.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.