Financial Times: EU musí na Trumpovu obchodní ofenzívu reagovat

Evropská unie musí přistoupit k silné odvetě vůči Trumpově protekcionismu. Zavedení standardních cel na evropské vývozy hliníku a oceli povedou k dalšímu šíření protekcionismu. Trumpovy argumenty o národní bezpečnosti jsou urážka.

Na šikanu je potřeba reagovat proporčně odvetnými opatřeními, píší noviny Financial Times.

Prezident DonaldTrump není moc konzistentní, ale v jednom ano: je konzistentně protekcionistický. Stále útočí na tržní systém a na systém založených na pravidlech. EU a další spojenci musejí provést silnou odvetu.

USA oznámily, že svým spojencům, zemím EU, ale i Kanadě a Mexiku neprodlouží výjimku u cel na ocel a hliník. Ekonomicky to nedává smysl, myslí si FT, poškození domácích uživatelů oceli a hliníku bude větší než nějaké přínosy pro spotřebitele. Protekcionismus se bude šířit, obávají se FT.

Je důležité také vnímat důvod zavedení cel, je to údajně „národní bezpečnost“. To, že by spojenci měli ohrožovat USA ocelí a hliníkem je urážka. A je to bezesporu nelegální podle dohod, které samy USA vytvářely. WTO sice má kategorii zásadní bezpečnostní zájmy, ale současná situace nespadá ani do jedné z kategorií.

Ale Spojeným státům je porušení práva jedno. Například odmítají jmenovat soudce do odvolacího orgánu WTO. Žádný globální vynucovací mechanismus hned tak existovat nebude. Orgány WTO pak nebudou schopny reagovat nejen na toto porušení, ale ani na žádné další takového typu. A přesně to, píší drtivě FT, USA chtějí.

Sama o sobě je ocel malá hra. Poněkud větší hrozba už se blíží. Je to „interní šetření“ v otázce aut. To je ještě absurdnější návrh, než u oceli. Když už se podaří prosadit jedno, pak i druhé, a aplikují se pak vyšší cla. Obchodní právo se tím zničí.

Zároveň ovšem USA vedou útok na Čínu. Co se týká duševního vlastnictví mají pravdu, míní FT, a spojenci by se jistě přidali. Jenže pro Trumpa jsou důležité jiné věci – jako seznam toho, co Čína nakoupí. Takže Trump jede po ose bilateralismu a řízeného obchodu, obojí je jasně v rozporu se Světovou obchodní organizací.

Za tím vším prostě vězí Trumpova představa, že „America First“ znamená udělat sadu bilaterálních dohod tak, aby dosáhl přebytku. A tento primitivní merkantilismus je provázen velkým zmatkem, protože Trump denně mění názory.

Navzdory určitým vnitřním sporům se EU, ale i Mexiko a Kanada rozhodly pro odvetu. Nemají na výběr, píše FT. Ano, otevírá se tím možnost zhoubného cyklu „oko za oko“. Ovšem pokud by žádná odveta nebyla, tak Trump prostě bude požadovat pořád víc a víc. Odveta by měla být střízlivá a koordinovaná, radí FT. Měla by si klást za cíl mobilizovat americké obchodní zájmy proti americké politice.

Novinářka Salena Zito jednou napsala, že tisk bere Trumpa doslova, ale ne vážně, zatímco jeho příznivci ho berou vážně, ale ne doslova. Jenže, co se obchodu týká, je potřeba ho brát jak vážně, tak doslova. Při inauguraci totiž řekl, že protekcionismus povede k velké prosperitě a síle. Tohle si američtí spojenci musejí uvědomit a odvážit se ukázat, že se mýlí.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.