Německá vláda požaduje od amerického velvyslance vysvětlení

Zpráva dne: Berlín požaduje od Washingtonu vysvětlení výroků amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella. Ten pro web Breitbart sdělil, že hodlá v rámci své práce „posílit ostatní konzervativce v Evropě“.

Velvyslanec chce prý posílit evropské konzervativce. Tímto výrokem se americký velvyslanec v Německu Richard Grenell postaral o pozdvižení. Berlín požaduje vysvětlení. Napsal o tom deník Spiegel.

Německá vláda požaduje od americké strany vysvětlení, jak má rozumět slovům amerického velvyslance Grenella, který hovořil o posílení konzervativních sil v Evropě.

Grenell prý dostane „příležitost“ svá vyjádření zařadit do kontextu.

Americký diplomat Grenell pro platformu Breitbart v Londýně uvedl: „Chci bezesporu posílit ostatní konzervativce v celé Evropě.“ On sám si vysvětluje nástup konzervativních idejí selháním levicových konceptů. Prý není pochyb o tom, že konzervativci v celé Evropě jdou kupředu. Pro Grenella je to „napínavá doba“.

Jenže je vrcholně neobvyklé, aby se diplomat takto vyjadřoval, uvádí Spiegel.

V berlínských kruzích se už hovoří o tom, že by měl být americký velvyslanec seznámen se zvyky diplomatického protokolu, a to podle Vídeňské dohody. Podle této dohody diplomaté musejí dodržovat zákony a právní předpisy hostitelské země a jsou zavázáni k tomu neplést se do vnitřních záležitostí hostitelské země.

Návštěvu u německého ministra zahraničí Heiko Maase už Grenell absolvoval. A komunikoval opět poněkud neobvykle. Poslal tweet, že je rád, že s takovým bezvadným státním úředníkem může spolupracovat. A už teď je jeho fanda, uvedl americký velvyslanec.

Americký diplomat se také pochvalně vyjádřil o představiteli konzervativní frakce CDU Jensi Spahnovi. A uvedl, že by vlády v zemích měly poslouchat onu tichou většinu, nejen ty, kteří jsou hlasití. Myslí si, že politici jako Spahn nebo rakouský kancléř Kurz to chápou.

Grenell je německým parlamentem silně kritizován. Zástupce FDP uvedl, že Grenell zastupuje svou zemi, ne jednu stranu. Když to vnímá jinak, je potřeba, aby mu americký účetní dvůr rychle udělal čáru přes rozpočet. A dodal, že Grenell zjistí, že ti konzervativci v Evropě mají hodně jiné názory než jeho nadřízený.

Zástupce Zelených uvedl, že velvyslanec má zastupovat všechny Američany, nejen Breitbart a Fox News. A je bizarní, když se diplomat tváří, jako kdyby byl anti-establishment.

A zástupce SPD rovněž tweetoval o tom, že evropští občané si nenechají říkat od nějakého Trumpova vazala, koho mají volit. Americký velvyslanec, který se takto vměšuje do demokratického chodu zemí, je na špatném místě.

Další z SPD pak doporučuje, aby o chování velvyslance byl spraven americký ministr zahraničí.

Ilustrační obrázek: Autor – Richard Grenell – https://www.flickr.com/photos/137261191@N02/24026282336/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45967307

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.